NFT Sahipleri ABD’de Ağır Vergi Cezalarıyla Karşı Karşıya Kalabilir

NFT Sahipleri ABD’de Ağır Vergi Cezalarıyla Karşı Karşıya Kalabilir

ABD’de NFT sahiplerinin nasıl vergilendirileceği konusunda henüz bir netlik yok, ancak vergi uzmanları vergilerin %37‘ye kadar çıkabileceğini söylüyor.

San Francisco’da bir vergi avukatı olan James Creech, IRS beklentileri karşılayan bir rehberlik sağlamadığı için kazanç veya kayıpların rapor edilemeyeceğini düşünüyor.

NFT’ler çoğaltılamazlar. Nadirliklerine veya gerçek dünyadaki faydalarına göre fiyatları artar. Chainalysis, NFT endüstrisinin 2021’de 44 milyar dolarlık işlemler gördüğünü bildiriyor.

Amerikalı bir sanatçının telif ücretlerinin yanı sıra 69 milyon doların üzerinde bir NFT satmasıyla bazıları büyük kazançlar sağladı.

Bu durum, NFT’lerin nasıl vergilendirilmeleri gerektiği konusunda bazı soruları gündeme getiriyor. Şu anda, NFT’lerin vergilendirilmesine ilişkin rehberlik tam net değildir, ancak bu, vergi beyannamelerinde rapor edilmemeleri gerektiği anlamına gelmez.

Aslında, NFT’lerden üç aylık kazanç bildirmeyenler, bir sonraki vergi sezonunda kötü bir sürprizle karşılaşabilirler. NFT sahipleri bunları Opensea veya Rarible gibi NFT pazaryerlerinde satabilir ve NFT satıldığında %37’ye varan gelir vergisine tabi olabilir.

Uzmanlara göre NFT alıcıları, NFT’yi satın almak için başka bir kripto para birimi kullanırlarsa, IRS sermaye kazancı vergilerine borçlu olabilirler.

Vergi uzmanları tartışıyor

TokenTax’ın baş işletme görevlisi Arthur Teller, NFT vergileri için milyar dolarlık bir değer aralığı tahmin ediyor. %37’lik gelir vergisinin ötesinde, vergi yükümlülükleri bir şekilde belirsizliğini koruyor.

Hazine departmanı, Joe Biden‘ın yeni vergi altyapısı yasası ışığında NFT’lerin nasıl ele alınacağına dair özel bir yönerge sunmuyor. Sonuç olarak, IRS’de ceza soruşturması direktörü Jarod Koopman‘a göre vergi kaçakçılığı belirgin bir olasılık haline gelebilir.