NFT Pazarının Patlaması, Hackerleri Çekiyor

NFT Pazarının Patlaması, Hackerleri Çekiyor

Hızla büyüyen NFT pazarı dikkatleri üzerine çekmeye devam ederken, bilgisayar korsanları ve dolandırıcılar sektörde yeni bir fırsat görüyor. 

Tarihsel olarak, sahtekarlar, ele geçirebilecekleri herhangi bir güvenlik açığı veya dolandırıcılık aracı kullanarak kripto endüstrisinden yararlanmaya çalışıyorlardı. 

Güncel vakalar arasında popüler figürlerin kimliğine bürünen sahte kişilerkripto yatırım dolandırıcılığı, yem olarak bedava token dağıtma ve daha fazlası yer alıyor.

Şimdi, yatırımcıların dijital sanatlara binlerce dolar akıttığı NFT alanında sahtekarlar ve dolandırıcılar bu pazarı hedefliyorlar. Bu girişimlerin bazıları o kadar profesyonel yapılıyor ki sektördeki uzmanlar bile adeta şaşırıyor.

Daha yaygın olarak, dolandırıcılar insanların cüzdanlarına girmek, NFT’lerini ve diğer tokenlerini boşaltmak için iki yöntem kullanır. 

Sahte Destek Personeli

Kullanıcıları sömürmek için görünüşte işe yarayan bir yöntem, önde gelen NFT pazarı OpenSea ve diğerleri adına destek personeli gibi davranmaktır.

NFT’lerin cüzdanda neden görünmediği gibi birkaç yaygın soru da dahil olmak üzere NFT’lerle ilgili bir dizi nüans ve sorun olduğundan, bu teknik pek çok insan üzerinde çalışabilir.

Kullanıcılar herhangi bir sorunla karşılaştıklarında, NFT tartışmalarının ve konuşmalarının merkezi olarak bilinen Discord aracılığıyla yardım talep etme eğilimindedirler. 

Kafası karışan kullanıcı, OpenSea topluluğunda sorunlarını dile getirebilir ve şirketin destek ekibinin yanıt vermesini bekleyebilir.

Ancak, bir dolandırıcı, destek personeli olduğunu iddia ederek, doğrudan mesaj yoluyla kuşatılmış kullanıcıya ulaşır. Ardından dolandırıcı, ETH’den NFT’lere kadar her şeyi çekmek için kullanıcının cüzdanının kontrolünü ele geçirmeye çalışır.

NFT Basımına Yardımcı Olmak

Yeni başlayanlar için, bir NFT’nin basılması ve yaratılması süreçlerine kafa yormak oldukça karışık olabilir. Kurumlar genellikle bir NFT’nin veya bir NFT grubunun ne zaman başlatılacağına ilişkin belirli bir tarih ve saati duyurur.

O zaman geldiğinde, web sitesi, kullanıcıların NFT’lerini basmak için tıklamaları gereken bir düğme görüntüler.  Bununla birlikte, genellikle popüler bir NFT setinin piyasaya sürülmesi planlandığında meydana gelen yüksek ağ tıkanıklığı zamanlarında işler oldukça kafa karıştırıcı hale gelir. 

Kullanıcılar, dolandırıcıların yararlanmaya çalıştığı durumu tartışmak için Discord’da toplanır. Resmi görünümlü bir hesaba sahip dolandırıcı, basımın yanlış yapıldığını ve bir NFT almak için kullanıcıların sabit bir cüzdan adresine token göndermesi gerektiğini bildirebilir.

Dolandırıcılar, kullanıcıları sahte NFT’lere para harcamaları için kandırmaya çalışarak sahte web sitelerine bağlantılar da yayınlayabilir. O nedenle tüm işlemlerinizde dikkatli olmanız gerekiyor.