NFT pazarı LookRare, OpenSea’nin egemenliğine meydan okuyor

NFT pazarı LookRare, OpenSea’nin egemenliğine meydan okuyor

NFT pazarı LookRare, bu hafta büyük bir patlamayla piyasaya çıktı ve yalnızca 10 Ocak’ta çıkış yaptıktan sonra 1 milyar ABD dolarının üzerinde satış gerçekleştirdi.

DappRadar’a göre toplam satış rakamları, pazar lideri OpenSea’nin geçmişteki tüm satış hacminin %40’ından fazlasını oluşturuyor.

LookRare, bu satış hacmini OpenSea kullanıcılarının yalnızca bir kısmı ile elde etti. 13 Ocak’ta LookRare’in satış hacimleri ana rakibinden beş kat daha fazlaydı, ancak bunu OpenSea’nin 70.000 kullanıcısına kıyasla 3.000‘den az kullanıcıyla yaptı.

Bazıları NFT patlamasının Ağustos ayındaki bir zirvenin ardından sona ermek üzere olduğunu savundu, ancak LookRare’deki satış hacimleri tek başına pazarda güçlü talebin devam ettiğini gösteriyor.

LookRare’in rakamlarına inanmak zor gibi görünse de, platformun tartışmalı teşvik yapısı bunun nasıl mümkün olabileceğini ortaya koyuyor.

LookRare, 2021’in ikinci yarısında 3’ten fazla ETH harcamış herhangi bir OpenSea müşterisine yerel LOOKS tokenini airdropla göndererek başlatıldı.

Ayrıca, işlem gören toplam hacme dayalı olarak kullanıcıları LOOKS ile ödüllendiriyor ve toplam satış hacminin çoğunun, kullanıcıların ödül kazanmak için kendi NFT’lerini alıp sattığı bir süreç olan yıkama işlemlerinden geldiği endişelerini arttırıyor.

OpenSea, Ethereum NFT pazar payının %90‘ından fazlasını elinde bulundururken, LookRare rakiplerinden farklı olarak yeni özellikler sunarak bu hakimiyete meydan okuyabileceğini gösterdi.