New York FED CBDC’ye Eğildikçe Uzmanların Sorguları Çoğalıyor

New York FED CBDC’ye Eğildikçe Uzmanların Sorguları Çoğalıyor

Kısa Notlar

  • New York FED, FinTech ve CBDC’leri araştıracak bir inovasyon merkezi oluşturdu.
  • New York FED ve diğer ekonomistlerden bir rapor, bir CBDC’nin tüketici mahremiyetini ve finansal erişimi iyileştirebileceğini öne sürüyor.

New York FED (Federal Rezerv Bankası) merkez bankası dijital para birimi (CBDC) gibi yıkıcı teknolojilerin mevcut finansal ortamı nasıl etkileyeceğini araştırıyor. 

Bölge bankası, Bank for International Settlements (BIS) İnovasyon Merkezi ile ortaklaşa New York İnovasyon Merkezi’ni (NYIC) kurdu.

Data Trek Research‘ün kurucu ortağı Nicholas Colas, “Federal Rezerv ve diğer merkez bankaları, yıkıcı teknolojilerin küresel finansal sistemde oynayabileceği rol konusunda sadece CBDC’ler ve sanal para birimlerinden çok daha geniş bir perspektife sahip” dedi.

Merkezin direktörü Per von Zelowitz, NYIC‘nin düşündüğü finansal teknoloji ürünleri arasında, merkez bankalarının uyum ve anti-para lansmanını nasıl izlediğine yapay zekayı dahil edecek gözetim ve düzenleyici teknolojiyi içerdiğini söyledi. Von Zelowitz, merkezin ayrıca bir CBDC’ye yönelik soruşturmalar da dahil olmak üzere mevcut finansal piyasa altyapısındaki potansiyel iyileştirmeleri araştıracağını da sözlerine ekledi.

Von Zelowitz, NYIC lansmanı sırasında “Paranın geleceği, yani bu odaklanacağımız tüm dijital para birimi ile ilgili çalışmalarla ilgili, merkez bankası dijital para birimlerinden bahsettik, bu bizim için kritik bir odak noktası” dedi. “Bu alan aynı zamanda sabit paralar ve kripto para birimleri ile ilgili çalışmaları ve bizimle ve merkez bankası topluluğuyla ilgili olabilecek diğer alanları da içerebilir.” dedi.

Finansal katılımın geliştirilmesi

NYIC’nin duyurusunu takiben, NY Fed ve BIS çalışanları, bir CBDC’nin potansiyel kullanım durumlarını araştıran bir rapor üzerinde MIT Media Lab ile ortaklık kurdu.

Piyasadaki rekabet eksikliği nedeniyle ödeme maliyetlerinin artması durumunda, bir CDBC, merkez bankasının devreye girmesi ve tüketicilere yardımcı olması için bir fırsat sağlayabilir. Rapora göre, CBDC’ler finansal katılımın ilerlemesine de yardımcı olabilir.

“Özel sektör, banka hesabı olmayan nüfusları içeren ödeme düzenlemeleri sağlayacak mı? Raporda, özel ödeme yöntemleri çoğu zaman banka hesabı olmayanlara hitap etmiyor” deniyor. “Örneğin, bir anket, çoğu ekonomide fintech ödeme hizmetlerinin, benzer hizmetler için halihazırda geleneksel finansal kurumları kullananlar tarafından daha yaygın olarak benimsendiğini ortaya koyuyor. Bir merkez bankası, tek başına bırakılan özel sektör evrensel erişim sunmayı başaramazsa, finansal kapsayıcılığı geliştirmek için proaktif bir yaklaşım benimseyebilir.”

BIS tarafından yürütülen yukarıda bahsedilen anket, ABD’de erkeklerin %29’unun ve kadınların %21’inin fintech ürün ve hizmetlerini kullandığı bir “fintech cinsiyet farkı”ndan da bahsediyor. Rapora göre, burada CBDC’ler finansal hizmetlere daha fazla erişim sağlayabilir ve şu anda fintech ortamında mevcut olan aynı tutarsızlıkları içermeyecektir.

Rapor yazarları ayrıca bir CBDC’nin gelişmiş tüketici mahremiyetine yol açacağını, çünkü günümüzde tüketicilerin kişisel verilerinden dolayı çok fazla özel ödeme sistemlerinden vazgeçiyor olabileceğini savunuyor.

Raporda, “Ticari olmayan bir taraf olarak, merkez bankalarının işlem verilerini toplamaya yönelik hiçbir teşviki yoktur ve bu nedenle, mahremiyetin kolaylaştırılmasından elde edilen toplumsal kazanımları daha iyi içselleştirebilir” denildi.

Kişisel verilerden vazgeçmek

Ancak diğerler uzmanlar, CBDC’lerin yetkililere tüketicilerin yaşamlarına fazla yakından bakma fırsatı vereceğini iddia ediyor. Fidelity International CEO’su Anne Richards, hükümetlere vatandaşların parayı nasıl harcadıkları ve mali durumlarını nasıl yönettikleri konusunda çok daha fazla yetki ve denetim izni verileceğini söyledi.

Richards, Kasım ayında Londra’daki Blockworks Dijital Varlık Zirvesi‘nde bir panel tartışması sırasında “Programlanabilir para, her türlü şeyi bugün olduğundan çok daha sorunsuz hale getirebilecek gerçekten derin bir değişiklik” dedi.

Rapor ayrıca, inovasyonu teşvik etmek için finansal teknoloji etrafındaki mevcut düzenleyici çerçevenin iyileştirilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Raporda, “Kamu sektörü, yüksek ödeme maliyetlerine karşı koymak için (pek çok merkez bankasının yetki alanına giren) ödeme hizmetlerinde rekabeti ve verimliliği artırmak için adımlar atabilir. Ayrıca dijital merkez bankası parasına erişimi genişleterek yeni girenlerin kredi riski olmayan ödeme altyapıları üzerinde ödeme hizmetleri oluşturmasına izin verebilirler.” deniyor.

Uzmanlar, dijital ödemelerin, çevrimiçi bankacılığın ve şimdi sabit paraların (stablecoin) norm olduğu bir dünyada bir CBDC’nin neler başarabileceği konusunda hala büyük ölçüde şüpheci.