Netflix, şimdiye kadarki en büyük kripto para hırsızlığı hakkında bir belgesel dizisi çekmeyi planlıyor

Netflix, şimdiye kadarki en büyük kripto para hırsızlığı hakkında bir belgesel dizisi çekmeyi planlıyor

Film, dizi ve belgesel platformu Netflix (NASDAQ: NFLX ), ABD Adalet Bakanlığı’nın ( DoJ) 2016 yılında kripto borsası Bitfinex’ten çalınan 3,6 milyar dolar değerinde 94.000‘den fazla Bitcoin’e el koyup geri almasının ardından şimdiye kadarki en büyük kripto hırsızlığı hakkında bir belgesel dizisi planladı.

Kara para aklamak ve ABD hükümetini dolandırmak için komplo kurmakla suçlanan evli çift, 34 yaşındaki Ilya Lichtenstein ve 31 yaşındaki Heather Morgan’ı içeriyor.

Çift, suçlu bulunmaları halinde 25 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirler. Netflix, 11 Şubat Cuma günü geç saatlerde “Tiger King”deki çalışmaları ile tanınan yönetmen Chris Smith‘in belgesel dizisini yöneteceğini ve yürütücü yapımcılığını yapacağını duyurdu.

Şirket, “Netflix, evli bir çiftin, tarihin en büyük mali suç davasında milyarlarca dolarlık çalıntı kripto para birimini aklama iddiasıyla ilgili bir belgesel dizisi planlıyor” Diye belirtti.

Lihtenştayn ve Morgan, 8 Şubat’ta New York City’deki evlerinde tutuklandı ve şu anda 2016‘da meydana gelen kripto para birimi hackiyle bağlantılı olarak yaklaşık 120.000 Bitcoin’i aklamak için komplo kurmakla suçlanıyorlar.

Yetkililer, hacklemeden sonra değeri 71 milyon dolardan neredeyse 5 milyar dolara sıçradığı için çalınan Bitcoin’in blok zincirindeki hareketlerini takip ediyorlardı.

Çiftin sahte kimlikler ve internet hesapları kurarak ve ayrıca fiziksel altın, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) ve daha fazlasını satın alarak çalınan fonları tasfiye etmeye çalıştığını bildirdi.