HaberlerKripto Para Haberleri

Almanya’da Nefes Kesen Kripto Para Operasyonu

36 milyon dolarlık kripto para dolandırıcılığından sorumlu 6 kişi tutuklandı. Kripto para operasyonu Avrupa'da birden fazla bölgede yapıldı.

Almanya’daki yetkililer tarafından büyük bir kripto para operasyonu başlatıldı. Son derece karmaşık bir dolandırıcılık sistemi geliştiren 6 şüpheli kıs kıvrak yakalandı.

Operasyona dair detaylarda Avrupa’daki bireylerden 36,2 milyon dolar değerinde dijital para çalındığı belirtiliyor.

Polonya, Kuzey Makedonya ve İsveç’te Baskınlar Yapıldı

Yerel halkın sahte çevrimiçi ticaret platformlarını ülkede 7 milyon avrodan fazla (8,5 milyon dolar) çalmakla suçlamasının ardından Alman polisi tarafından soruşturma başlatıldı.

Europol işbirliğiyle, altı kişiden beşinin Bulgaristan’daki yetkililer tarafından ve İsrail’deki bir basın kuruluşu tarafından gözaltına alındığı belirtildi.

Soruşturma kapsamında Polonya, Kuzey Makedonya ve İsveç’te de büyük bir kripto para operasyonu düzenlendi. Europol, devasa dijital varlık dolandırıcılığının nasıl işlediğine dair şu açıklamaları yaptı:

Suç grubu, sosyal medyadaki ve arama motorlarındaki reklamlar aracılığıyla kurbanları cezbederek, profesyonel görünümlü en az dört ticaret platformunu çalıştırdı. Suç örgütünün üyeleri kurbanlarla kurdukları çağrı merkezi aracılığıyla iletişime geçerken tecrübeli aracılar gibi davranıyorlardı. Şüpheliler, yatırımlardan elde edilen kazancı göstermek ve kurbanları daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmek için manipüle edilmiş yazılım kullanmışlar.

Kripto Para Operasyonu Doğrultusunda Çalınan Paraların Bir Kısmı Ele Geçirildi

Kolluk kuvvetleri mülklere, mücevherlere, lüks araçlara, elektronik cihazlara ve dolandırıcılığın merkeziyle bağlantılı olduğu iddia edilen 2 milyon Euro (2,4 milyon dolar) nakde el konulduğunu doğruladı.

Mağdurlar İspanya’da da Rapor Edildi

Dolandırıcıların hileli yatırım planlarını yürüttüğü çağrı merkezleri, çoğunlukla İsrail vatandaşları tarafından yönetilen Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’da bulunuyordu.

Ayrıca yetkililer, suçluların Avrupa Birliği ülkelerinde kurulan paravan şirketler aracılığıyla çalınan paraları akladıklarına inanıyor.

Ancak mağdurların büyük bir kısmı, aynı grup tarafından dolandırıldığını iddia ediyor. Mağdurların bildirdiklerine göre 300 şikayet de İspanya’dan geldi.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu