Nayib Bukele’nin Başı “Pegasus”la Dertte!

Nayib Bukele’nin Başı “Pegasus”la Dertte!

Kısa Notlar

  • Bu hafta, El Salvador hükümetinin casus yazılım Pegasus’u kullanarak gazetecileri izliyor olabileceğine dair raporlar ortaya çıktı.
  • Kripto topluluğu üyeleri şimdi El Salvador hükümet yetkilileri ve Başkan Nayib Bukele tarafından yapılan diğer suistimalleri araştırıyor ve eleştiriyor.
  • El Salvador hükümetinin kendisi olaya karışmayı reddetse de, birçoğu kanıtlara dayanarak sorumlu olduğuna inanıyor.

Bitcoin yanlısı Başkan Nayib Bukele başkanlığındaki El Salvador hükümeti, son haberlere dayanarak gazetecileri izliyor olabilir. Haber kripto topluluğundan tepki çekti.

Gazeteciler Pegasus Üzerinden İzlendi

Eylül 2021’deki bir soruşturma sırasında, Toronto Üniversitesi Vatandaş Laboratuvarı, 35 gazeteci ve vatandaşa (37 mobil cihaza) “Pegasus” casus yazılımının bulaştığını tespit etti.

Casus yazılım, GatoEncerrado, La Prensa Gráfica, Revista Digital Disruptiva, Diario El Mundo, El Diario de Hoy ve en belirginleri olan El Faro dahil olmak üzere birçok El Salvador haber kuruluşuna karşı kullanıldı.

El Faro, personelinin hedeflenen personel sayısının 22’sini oluşturduğunu ve Haziran 2020 ile Kasım 2021 arasında “sürekli gözetim altında” olduklarını söyledi. Ayrıca 226 sızma tespit edildiğini ve personelinin üçte ikisinin bundan etkilendiğini söyledi.

Pegasus casus yazılımı, metin mesajlarını, aramaları, şifreleri ve kullanıcı konumlarını izleyebilir. El Faro’daki 11 vakada hedefler sadece izlenmedi; bilgiler aktif olarak çalındı veya çıkarıldı.

El Salvador Hükümeti ve Başkan Bukele Muhtemel Suçlu

El Salvador hükümetinin ve Başkan Bukele’nin bu faaliyetin arkasında olduğuna inanılıyor. El Faro’nun kurucu direktörü Carlos Dada, “her şey, sorumlunun Salvador hükümeti olduğu gerçeğine işaret ediyor” diyor.

Bu arada Citizen Lab (vatandaş laboratuvarı), “güçlü bir El Salvador hükümeti bağlantısına işaret eden ikinci derece kanıtlar” olduğunu söylüyor.

Bu akıl yürütme, Pegasus’un İsrailli teknoloji firması NSO Group tarafından yaratıldığı gerçeğine dayanmaktadır. Bu grubun ürünü yalnızca hükümetlere sattığına inanılıyor ve o zaman bile ancak İsrail hükümeti tarafından izin verildiğinde satış gerçekleşebiliyor. Pegasus genellikle hükümetler tarafından iç gözetim için kullanılır.

El Salvador’un yukarıdaki haber kuruluşlarından bazılarının basın toplantılarını engellemesi ve onları yasal ihlallerle tehdit etmesi gerçeğiyle birleştiğinde, El Salvador hükümeti bu gruplara karşı sert taktiklere istekli olduğunu gösteriyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Visa Anketine Göre Yerel İşletmeler Kripto Ödemesi Almak İstiyor

Bukele’nin El Salvador hükümeti ise, “Hiçbir şekilde Pegasus ile ilgili olmadığını ve NSO Grubunun bir müşterisi olmadığını” belirterek, casusluk olaylarında herhangi bir rolü olduğunu reddetti. Ayrıca, hükümet yetkililerinin kendilerinin hedef alındığını söylüyor.

Bu arada NSO, uzun süredir meşru olduğunu iddia ediyor. Yazılımı yalnızca “incelenmiş ve meşru istihbarat teşkilatlarına” sattığını ve yazılımının suç faaliyetlerini ve terörizmi önlemek için kullanıldığını söylüyor.

Yine de Pegasus, yalnızca Uluslararası Af Örgütü ve Access Now gibi hak bekçileri tarafından değil, aynı zamanda Apple ve WhatsApp gibi etkilenen şirketler tarafından da genellikle kötü amaçlı yazılım olarak kabul edilir.