Nayib Bukele Yabancı Yatırımcılara Vatandaşlık Vereceklerini Açıkladı

Nayib Bukele Yabancı Yatırımcılara Vatandaşlık Vereceklerini Açıkladı

Kısa Notlar

  • Bukele Pazar günü erken saatlerde El Salvador kongresine “yatırım karşılığında vatandaşlık” teklif etmek de dahil olmak üzere 52 yasal reform göndereceğini tweetledi ve planının “bir özgürlük cenneti yaratacağını” söyledi.
  • Bitcoin’i kucaklayan, onu bir sosyal medya yıldızı yapan ancak uluslararası alanda tartışmalara yol açan Bukele, tweet’ine 42.000’den fazla beğeni aldı.
  • Birleşik Krallık merkezli vatandaşlık danışmanlığı Henley & Partners’a göre, El Salvador yabancı yatırımcılara vatandaşlık sunan ilk ülkelerden biri olacak ve Türkiye, Malta ve çoğunlukla Karayipler’deki diğer birçok ülkeye katılacak.

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Pazar günü bir tweet’te, yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesi de dahil olmak üzere bir dizi reform başlatmayı planladığını söyledi; bu, popülist liderin girişimlerinin El Salvador’u istikrarsızlaştıracağı eleştirilerin ortasında geleneksel olmayan sermayeyi çekerek ülke ekonomisini destekleme planı için yeni bir adım.

Bukele’nin Pazar tweet’i, geçen yıl El Salvador’un ülkenin önerilen bitcoin fonuna yatırım yapan yatırımcılara hızlı vatandaşlık sunmayı planladığını söylediği gibi, yabancı yatırımcılara vatandaşlık teklif etme konusundaki ilk söylemleri de değil. Eylül ayında El Salvador, Bukele Bitcoin’in ülkenin tek yasal ihalesi olarak

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: OpenSea’nin akıllı sözleşme yükseltmesi, bilgisayar korsanları için küçük bir fırsat penceresi açtı

ABD Dolarına katılacağını duyurduğunda Bitcoin’i yasal olarak tanınan bir para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Bu karar, Bukele’yi geçen ay Bitcoin’in yasal statüsünün finansal istikrarsızlığa yol açtığını söyleyerek kararını geri almaya çağıran Uluslararası Para Fonu‘nun öfkesine yol açtı. ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, geçen hafta ABD Dışişleri Bakanlığı‘nı Bitcoin’in El Salvador’da yasal olarak tanınmasını soruşturmaya çağıran bir yasa çıkardı. Senatör Bill Cassidy, geçen hafta Bitcoin’in benimsenmesinin “kara para aklama kartellerine kapı açtığını ve ABD çıkarlarını baltaladığını” söyledi.

1.801

El Salvador’un sahip olduğu Bitcoin miktarı bu kadar…

Bloomberg geçen ay Bukele‘nin devlet fonlarıyla 15 milyon dolar değerinde bitcoin satın aldığını açıklamasından sonra bu rakamı kabataslak bildirdi. El Salvador’un toplam bitcoin varlıkları 69 milyon dolar değerinde.