Nayib Bukele: El Salvador Tarih Yazacak!

Nayib Bukele: El Salvador Tarih Yazacak!

Kısa Notlar

  • Başkan Bukele, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin ekonomik bir geri dönüş sağlamasını bekliyor.
  • Ülkenin eleştirmenlere verdiği bu yanıt, El Salvador’un rezervine 21 Bitcoin daha eklemesinden sonra geldi.

El Salvador, ülkenin cumhurbaşkanı Nayib Bukele‘ye göre Bitcoin‘in benimsenmesi nedeniyle ekonomisinde büyük bir değişiklik görme yolunda ilerliyor.

Başkan, ülkesini yönelttiği yola olan güvenini yineledi. Bukele’nin lideri olduğu El Salvador, aylarca süren planlama ve ülke parlamentosunda çoğunluk oylamasının ardından Eylül ayında Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etti. Dün bir tweet’te, dünya El Salvador’un hareketini “Bitcoin Deneyi” olarak etiketlerken, ülkenin dünyaya kitlesel benimsemenin bir ülkenin ekonomisini değiştirebileceğini kanıtlamasını beklediğini belirtti.

Bukele Gelecek Hakkında Çok İddialı

Ayrıca, dünyanın geri kalmış ülkeleri Bitcoin’in El Salvador’u nasıl dönüştürdüğünü görünce, Bitcoin teorisinin doğruluğunun başarıldığından dolayı, “fiat için oyun biter” diye de ekliyor. Bukele, ülkesinin tarihe “gerçek devrimi ateşleyen kıvılcım” olarak geçeceğini de ekliyor.

Bukele’nin yaklaşımı, ülkenin Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmesi nedeniyle aldığı çok sayıda eleştiriye bir yanıt gibi görünüyor. En son eleştiri, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesinin etkileri konusunda endişeli olduğunu söyleyen İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey‘den geldi. Bailey, Bitcoin’in değersiz olma potansiyeline sahip olduğunu ve çok değişken olduğunu, bu nedenle ülke ekonomisinin istikrarı için bir tehdit oluşturduğunu belirtti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Charles Hoskinson, Cardano Tabanlı Stabilcoin Djed İçin Güncelleme Paylaştı

Benzer şekilde, El Salvador’un kripto para birimini yasal ihale haline getirme planlarını duyurmasının başlangıcından itibaren, Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkenin ekonomik istikrarsızlıkla karşı karşıya kalma riskinin yüksek olduğunu vurgulayarak harekete yönelik eleştirisini dile getirdi.

Bununla birlikte, Bukele‘nin liderliğinde El Salvador, Bitcoin’i kitlesel olarak benimsemeye devam ediyor. Ülke Bitcoin satın alıyor ve 21. yüzyılın 21. yılının son ayının 21. gününü kutlamak için en son 21 Bitcoin alımından sonra şu anda ellerinde 1,141 Bitcoin tutuyor. Bukele, dolaşımda yalnızca 21 milyon Bitcoin olacağı için günü önemli gördüğünü ve ülkesinin ayrıca 21.000 kilometrekarelik bir arazi alanına sahip olduğunu söyledi.

Bitcoin’in kitlesel olarak benimsenmesiyle fiat para birimlerinin sonuna ilişkin tahmini, önemli piyasa oyuncularından yanıt aldı. Meksikalı milyarder ve sadık Bitcoin savunucusu Ricardo Salinas Pliego‘ya göre, itibari paranın sonunun gelmesi bir bakıma gerekli; ancak o gün geldiğinde hoş bir manzara olmayacak.