Nayib Bukele 15 Milyon Dolarlık Bitcoin’i, Dipte Aldığını Düşünüyor

Nayib Bukele 15 Milyon Dolarlık Bitcoin’i, Dipte Aldığını Düşünüyor

Kısa Notlar

  • Eylül ayındaki düşüş sırasında da Bitcoin satın alan Bukele, Cuma günü emoji yüklü bir tweet’te ülkenin para birimini “gerçekten ucuz” satın aldığını duyurdu.
  • Bloomberg, Cuma günkü satın alımın El Salvador’un toplam varlığını şu anda yaklaşık 66 milyon dolar değerinde olan en az 1.801 Bitcoin’e getirdiğini bildirdi.
  • Bitcoin’in değeri, Bukele’nin açıklamasının ardından düşmeye devam etti ve Kasım ayındaki 68.789.63$’dan %46.72 düşüşle Cuma akşamı hafifçe 36.653,56$’a geri dönmeden önce 35.422$’a düştü.

Cumhurbaşkanı Nayib Bukele Twitter‘da yaptığı açıklamada, Bitcoin‘i yasal ihale olarak kabul eden ilk ülke olan El Salvador‘un Cuma günü 15 milyon dolara 410 Bitcoin satın aldığını ve döviz ticaretinin altı ayın en düşük noktasında olduğunu duyurdu.

Eylül ayında El Salvador, bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden, bitcoin ATM’leri kuran ve işletmelerin kripto para birimini kabul etmesini zorunlu hale getiren ilk ülke oldu. Bukele daha sonra El Salvador kıyılarında vergiden muaf bir Bitcoin Şehri (Bitcoin City) inşa etme, belirli blok zinciri yatırımcıları için vatandaşlığı hızlı bir şekilde temin etme ve Orta Amerika ülkesini küresel bir kripto madenciliği etkin noktası haline getirebilecek jeotermal bitcoin madenciliği tesisleri kurma sözü verdi. ABD doları, El Salvador’un diğer resmi para birimidir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bulgaristan Maliye Bakanı, Kripto Ödeme Seçeneklerini Araştırmaya Başladıklarını Açıkladı

Bitcoin’i para birimi olarak benimsemek El Salvador’un ekonomisini daha iyi bir hale getirirse; Twitter biyografisinde kendisini “El Salvador’un CEO’su” olarak tanımlayan Bukele, “FIAT için oyun bitti” tweetini tekrar atabilir.

El Salvador’da Aslında Halk Huzursuz

Bukele’yi kripto topluluğunda bir kahraman yapsa da, El Salvador’un bitcoin’i yasal ihale olarak benimsemesi, kararın büyük yatırımcılara fayda sağlarken normal insanlar için işleri zorlaştırdığından şikayet eden El Salvadorlular tarafından yaygın protestolara yol açtı. Al Jazeera’nin bildirdiğine göre, Eylül ayında Bitcoin karşıtı protestocular San Salvador’daki Yüksek Mahkeme binasının önünde tabelalar kaldırdılar ve lastikleri, ağır silahlı polis tarafından dağıtılıncaya kadar yaktılar.

El Salvador’un Moody’s Notu Kritik Seviyede

Bu arada, El Salvador’un ulusal borcu GSYİH’sının %50’sinin üzerine çıktı. Temmuz ayında Moody’s ülkenin kredi notunu CAA1’e indirdi ve bu da çok yüksek kredi riski anlamına geliyordu. Moody’s, El Salvador’un Bitcoin ticaretinin ülkenin kredi riskini artırdığını söyledi. El Salvador, Bitcoin’i ulusal para birimi olarak benimsemeye karşı uyarıda bulunan Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 1.3 milyar dolarlık bir kredi bekliyor.