Bitcoin HaberleriHaberler

Nassim Taleb, Bitcoin’i Neden Para ve Değer Deposu Olarak Görmediğini Açıklıyor

Nassim Taleb ''Bitcoin ne para ne de bir değer deposudur ve hatta zalim rejimlere karşı finansal bir koruma olarak başarısız olur'' açıklamasında bulundu.

Yatırımcı ve matematiksel istatistikçi Nassim Taleb, ünlü gazeteci Malcolm Gladwell tarafından Wall Street’in başlıca muhalifi olarak adlandırılmıştı. 

Bir zamanlar Bitcoin yatırımcısı ve savunucusu olan Black Swan yazarı Nassim Taleb, kısa süre önce kripto para birimlerinin sert bir eleştirmeni oldu.

Hatta bu hafta sonu Bitcoin’in para, değer deposu ve yeni bir teknoloji olarak başarısız olmasının nedenlerini açıklayan bir makale yayınladı .

Nassim Taleb İçin Bitcoin Para Değil

Taleb, açıklamalarına Bitcoin kripto para biriminin yakın zamanda küresel bir değer deposuna dönüşme olasılığını sorgulayarak başladı:

Bitcoin’in “yeni altın” olabileceğini iddia etmek bir akıl yürütme hatasıdır.

Nassim Taleb, altının binlerce yılda başardığını Bitcoin’in onlarca yıl içinde gerçekleştirmesini beklemenin, ekonomi için imkansız olduğunu söylüyor.

Taleb, ekonomik etkileşimleri saf Bitcoin fiyatları ile ifade etmenin zor olacağını açıklıyor:

Bitcoin cinsinden (yani bitcoin ile sabitlenmiş, ABD doları veya başka bir fiat para biriminde dalgalanan) malları düzenli olarak satın alabilmek için kişinin Bitcoin ile sabitlenmiş bir geliri olması gerekir. Böyle bir gelir bir yerden, örneğin bir işverenden gelmelidir. Bir işverenin bitcoin ile sabitlenmiş bir maaş ödemesi için bitcoin ile sabitlenmiş gelir elde etmesi gerekir. Ayrıca, satıcının bir kutu birayı sabit bitcoin cinsinden sunabilmesi için, hammaddeyi ödemesi ve genel gideri bitcoin olarak sabitlemiş olması gerekir. Bilançodaki varlık ve yükümlülüklerin uyumsuzluğu ile aynı. Tüm bunlar için yeterince düşük volatiliteye sahip bir bitcoin-USD paritesi gerektirir.

Başka bir deyişle, Bitcoin ile mal satın alırken, taraflar aslında doları temel para olarak kullanarak mal alışverişinde bulunuyorlar. Bitcoin’de sabit fiyatlar oluşturmak zordur çünkü piyasanın değerinin ne olduğu konusunda küresel bir anlaşması yoktur. Bu aşırı oynaklık nihayetinde Bitcoin’in başarısızlığına yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu