Faydalı BilgilerHaberler

Nasıl Bir Tradersınız?

Trader kimlikleri

Özelikle yeni eğitim almaya başlamış ya da para kazanma düşüncesi ile gördüğü her bilgiyi uygulamaya çalışan kullanıcılar, ilk etap bir çok alanda yanılgıya düşecektir. Bunun sebebi herkesin kendine göre bir trade tarzının olması.

Kişilerin yaptığı işlemi kazanca çevirmesi tamamen stratejisine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kişiliğinize uygun olmayan trade çeşitleri para kaybetmenizin yanında psikolojik olarak sizleri çöküşe uğratacak ve işlem yaparken korku, endişe gibi duygulara atılmanıza neden olacaktır.

Öncelikle trade kimliğinizi belirlemeli ve ardından kimliğinize göre analiz ve strateji uygulamanız gerekmektedir. Trade yaparken en önemli olan kısım benliğiniz ile bir olmanız ve kendiniz için belirlediğiniz stilin dışına çıkmamanızdır. Sizler için trade kimliklerini 4 ana başlık altında inceleyeceğiz .

1-Swing Ticareti

14 saatlik grafikleri inceleyerek çoğu zaman 1 gün ya da 1 hafta pozisyon taşıyabilen, sabırlı fakat yine de hızlı sonuç almak isteyen traderlardır. Margin işlemler için uygun olmayan fakat stop loss  kullanımında olmaz ise olmazlarından olan işlem stratejilerine odaklanır. Sakin, soğukkanlı işlem yaparlar. Stop loss kullanımında asla tereddüt etmez, gün içinde telefonlarından piyasayı takip eder, piyasa dinamiklerini inceler ve tüm gündemi çeşitli alanlardan takip ederler. Onlar için nihai kazanç ay sonu olan kümülatif kazançlardır.

2 Günlük Ticaret

Genellikle 5-15 dakikalık grafikler üzerinde çalışıp maximum 1 saatlik analizler ile işlemlerinin gün içinde tamamlanmasına ve ertesi güne işlem kalmamasına özen gösterirler. Genel olarak margin trade ağırlıklı işlemlere odaklanır. Spot işlem stratejilerinde bile bu durum değişmez. İşlem açık olduğu sürece asla uyumaz. Uyuması gerekiyor ise işlemi karar verdiği alanlarda mutlaka stop ya da kar durumu olarak sonlandırırlar. Gün içinde masa başı yada bilgisayar ile haşır neşir olan kullanıcılar için uygun bir trade çeşidi olabilir.

3-Saç Derisi Ticareti

Genellikle saniyeler içinde karlar elde etmek adına işlem yapan ve 1 – 5 dakikalık grafiklerden faydalanan, hızlı işlem odaklı düşünen traderlar için kullanılan bir işlem çeşididir. Genel odak noktaları, alım-satım arasındaki farklardan kar etme düşüncesi ile işlemi tamamlayıp, diğer farklı işlerine dikkatini vermektir.

Aceleci, hızlı çözümler almak isteyen ve kararlarını tereddüt etmeden uygulayan işlem tarzları mevcuttur. Scalper olarak bilinirler. Sizlerde bilgisayar başında çok vakit geçirmiyorsanız yada sürekli hareket halinde bir işiniz var ise sizde bir scalper olabilirsiniz.

4-Pozisyon Ticareti

1 günlük, 1 haftalık ve 1 aylık grafikler üzerinde işlem yaparak uzun vade trendlerin olduğu alanlarda işleme giren yada stop olan kullanıcılardır. Küçük fiyat hareketleri ile ilgilenmez, resmin büyük tarafını izlerler. Margin trade  için uygun değillerdir. Hızlı aksiyon almak istemez, heyecandan uzak bir şekilde işlemin neticesini beklerler. 1 yıl sonunda oluşan kümülatif kazanç onlar için yeterli ölçüdedir.

Bu kişiler teknik analiz yanında temel analizi de dikkate alırlar. Uzun süreç sonunda yatırım yapacakları ürün hakkında detaylı araştırmalar ve bilgiler edinerek işleme dahil olurlar. Hiçbir politik durum ya da manipülasyon kararlarını etkilemez ve odaklandıkları stratejide ilerler. Daha az stres ve uzun vade holder olarak anılırlar.

Peki, neden bir kimliğimiz olmalı? İşlem psikolojisi çok farklı bir duygu ve kavram olduğundan kişiye özel bir yapıya sahiptir, işlemini kopyaladığınız kişi ile aynı görüşe ya da yapıya sahip değilseniz alınan ürün için sabır veya kar alma durumunda eksikler yaşayarak ,hem psikolojik hem de maddi anlamda zararlar edebilirsiniz.

X ürünü almak isteyen trader bunu tasarlayarak belki 1 yıl belki de 3 yıl uzun vadeli olarak düşünüp bu şekilde işlem yapabilir. Siz bu denli bir zamana ya da planlamaya sahip değilseniz önce kendi kimliğinizi edinin ve bu doğrultuda işlemler yapmaya gayret edin. Hem psikolojik hem de maddi anlamda daha rahat ve sağlıklı kararlar alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu