MyTona, Metaverse’e giren ilk Rus şirketi oldu

MyTona, Metaverse’e giren ilk Rus şirketi oldu

MyTona Rusya’nın İlk Metaverse Girişimcisi Oldu

MyTona, Rusya‘da Metaverse sektöründeki planlarını açıklayan ilk şirket oldu. Yakutsk merkezli oyun geliştiricisi, bir sürümde “Mytonaverse” metaverse’ün Aralık ortasında yayına gireceğini söyledi.

Açıklamalar şu şekilde:

“Uygulama, iletişimi gerçek hayattaki etkileşimlere yaklaştırıyor: mevcut sürümde kullanıcılar sanal toplantılar düzenleyebilir, farklı sosyal merkezlere (dünyalara) seyahat edebilir ve dünyanın her yerinden arkadaşlarıyla metaverse partileri düzenleyebilir.”

MyTona‘nın kurucu ortağı Alexei Ushnitsky, Forbes‘a Mytonaverse’in Yeni Zelanda‘da kayıtlı ayrı bir varlık olduğunu söyledi.

Rusya’nın duruşu

Geçen ay, Vladimir Putin yönetiminin yolsuzlukla mücadele yönergeleri kapsamında kripto borsaları için bir politika taslağı getirmesi dikkat çekiciydi. Politika, federal çalışanlara “yolsuzluğa karşı koymak için denetimler” yapma yetkisi verdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ankete Göre, Avustralyalılar Bu Yıl Noel İçin Kripto Para İstiyor

Bununla birlikte, ülke kripto bağlantılı suçları hedef almak için bir baskı uyguluyor. Buna rağmen, son raporlar Rusların kripto para birimlerine yatırım yapmada en aktif olanlardan biri olduğunu belirtiyor.

Rusya Merkez Bankası, kripto işlemlerinin yıllık 350 milyar ruble (5 milyar dolar) hacmini aştığına dikkat çekti. Ülke ayrıca, aylık ortalama hash oranının %11,23’üne katkıda bulunan büyük bir Bitcoin madencileri segmentini de kendine çekiyor.

Facebook Tek Öncü Marka Değil

Metaverse cephesinde, sektörün 2022 yılına kadar trilyon dolarlık bir endüstri olacağı tahmin ediliyor ve Facebook, sektöre liderlik eden tek teknoloji devi değil. Bu bağlamda, Actai Global Başkanı Bill Tai CNBC‘ye şunları söyledi:

“Bence (eğer olsaydı) sadece bir Metaverse isterlerdi, ama bence bu asla böyle olmayacak. Bence metaverse öznel bir şey.”

Raporlara göre, Çin merkezli Tencent, artan hükümet incelemesine rağmen uzayda büyük hamleler yaptı. Ek olarak, Morgan Stanley‘nin uzun vadede potansiyel kazananlar olarak Meta Platformları ve Roblox‘u dahil ettiği bildiriliyor. Aslında, çok daha fazla oyuncuyla, yatırımcıların metaverse’i bir sonraki büyük fırsat olarak gördüğü açık. Bu arada, Barbados Hükümeti de dünyanın ilk Metaverse Büyükelçiliğini yaratmaya devam ediyor.

Ayrıca, Axie Infinity gibi oyna-kazan oyun platformlarının segmentte bir iz bırakmayı başardığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, Decentraland (MANA) ve The Sandbox (SAND) artık piyasa değeri söz konusu olduğunda en iyi metaverse pazaryerlerinde eşleniyor.