Myanmar’ın Paralel Hükumeti: Tether Resmi Para Birimidir

Myanmar’ın Paralel Hükumeti: Tether Resmi Para Birimidir

Bloomberg‘in haberine göre, Myanmar‘ın gölge hükumeti, askeri cuntadan kontrolü yeniden kazanma çabalarını sürdürürken stabilcoin Tether‘i (USDT) resmi bir para birimi olarak kabul etti.

Ulusal Birlik Hükümeti‘nin (NUG) maliye bakanı Tin Tun Naing, Pazar günü bir Facebook gönderisinde tartışmalı dolara sabitlenmiş kripto para biriminin kabul edildiğini duyurdu.

Gönderi, demokrasi yanlısı grubun Tether’i onaylamasının “mevcut ticareti, hizmetleri ve ödeme sistemlerini kolaylaştıracağını ve hızlandıracağını” iddia etti.

Mayıs 2020’de Myanmar’ın merkez bankası kriptoyu resmi para birimi olarak tanımadığını söyledi. Ülkedeki finansal kurumların dijital varlıklarla uğraşmasını etkin bir şekilde yasakladı.

Ancak NUG resmi hükümet fonlarına erişemiyor. Tether, Myanmar vatandaşlarını bu yılın başlarında iktidarı ele geçiren kontrol eden askeri cuntanın erişiminin dışında çalışmaya teşvik etme girişimi olabilir.

Myanmar’ın paralel hükümetinin nakit paraya ihtiyacı var

NUG, resmi ofisin dışında, sürgündeki bir hükümet olarak faaliyet göstermektedir. Grup, Güneydoğu Asya devletinin son sivil hükümetinin liderlerinden oluşuyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Amerika Birleşik Devletleri’nin Borcu 30 Trilyon Dolara Yakın

Myanmar daha önce on yıllardır tam bir askeri kontrol altındaydı. 2015 yılında Aung San Suu Kyi, Ulusal Demokrasi Birliği Partisi‘ne (NLD) tarihi bir zafer kazandırdı. NLD, ordu ve siyasi müttefikleri tarafından seçilmeyen ilk yönetim oldu. Parti, bu yıl Şubat ayında bir askeri darbeden sonra iktidarı kaybetti. Suu Kyi ve bazı parti üyeleri, NLD’nin ikinci görev süresinin başlayacağı gün askeri güçler tarafından gözaltına alındı. NLD, bir önceki Kasım genel seçimlerinde oyların %80’ini alarak ezici bir zafer kazandı.

Darbe, ordunun desteklediği Birlik Dayanışma ve Kalkınma Partisi‘nin (USDP) seçmen sahtekarlığı suçlamalarını takip etti. Ordu, başkomutanını lider olarak atadı ve bir yıl boyunca olağanüstü hal ilan etti. Ağustos ayında bir başkanlık kuruldu. Bu süreç boyunca, vatandaşlar ve iktidardaki askeri cunta arasındaki genellikle şiddetli çatışmalar 1000’den fazla sivilin ölümüyle sonuçlandı. Artan ölü sayısı ve NUG’un batı dünyası tarafından meşru lider parti olarak tanınmasına rağmen askeri kontrol devam ediyor.

Myanmar Kyatı’na alternatif olarak Tether

Darbeden bu yana NUG, siyasi iktidar mücadelesini finanse etmek için milyar dolarlık bir bağış toplama kampanyası yürütüyor.

Bildirildiğine göre, geçen ay sözde ‘Bahar Devrimi Hazine Tahvilleri’ satışından 24 saat içinde 9,5 milyon dolar toplandı.

Mevcut siyasi durumunda Myanmar, mali kaosa sürüklenmeye devam ediyor. NUG’un Tether’i onaylaması, kripto için bir yenilik olsa da, geniş çapta kabul edilirse, iktidardaki askeri hükümet için işleri daha da kötüleştirebilir.

Mayıs ayında paralel maliye bakanı Tun Naing, yabancı ülkeleri ve bankaları askeri rejime mali destek teklif etmemeleri konusunda uyardı. NUG yeniden güç kazanırsa hiçbir borcu ödemeyeceğine söz verdi.

NUG ayrıca vatandaşları vergi kesintisi yapmaya ve cunta bağlantılı işletmeleri boykot etmeye teşvik etti.

Myanmar’ın yerel para birimi olan kyat’ın hızla düşmesiyle Tether, statükoyu reddetmek isteyen vatandaşlar için çekici bir seçenek olabilir.

Bununla birlikte, kripto araştırmacısı Bennett Tomlin’in işaret ettiği gibi, Tether, federallerin ve diğer küresel yaptırım ajanlarının kaprisinde yaptırım uygulanan adresleri aktif olarak donduruyor.

Bu nedenle, Myanmar’ın Tether’i resmi para birimi olarak kabul eden gölge hükümeti, finansmanlarının özellikle ABD olmak üzere yabancı çıkarlar tarafından kontrol edilmesi için fırsat sunuyor.