Myanmar’da Askeri Cunda CBDC Peşinde

Myanmar’da Askeri Cunda CBDC Peşinde

Tether, geçen yılın Aralık ayının ortasında Myanmar’ın gölge hükümetinde resmi para birimi haline geldi. Ülkenin iktidardaki cuntası, bununla mücadele etmenin bir yolu olarak bir kripto para birimi yasağı önerdi. Kripto ödemelerini takip etmek zor olsa da, yasak muhtemelen olabileceğinden daha az etkiliydi.

Bir Devlet Yönetim Konseyi temsilcisine göre, askeri hükümet yerel ödemeleri desteklemek ve 2013’teki darbeden bu yana sallanan ülke ekonomisini düzeltmek için dijital bir para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bununla birlikte, Enformasyon Bakan Yardımcısı Tümgeneral Zaw Min Tun’un dediği gibi, askeri hükümetin dijital para birimini başlatmak için yerel firmalarla çalışıp çalışmayacağı belli değil.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Son 24 Saatte 18,8 Milyon SHIB Yakıldı

Myanmar Cunta’ya Karşı Mücadele Ediyor

Dünya Bankası, tahminlere göre, Myanmar ekonomisinin Eylül 2021’de sona eren mali yılda yaklaşık %20 oranında küçüldüğünü tahmin ediyor. Eylül 2022’de sona erecek olan mali yılda DB, Myanmar’ın yalnızca %1 büyüyeceğini öngörüyor.

Askeri darbenin ardından ülkenin ekonomisi, finansal sistemi ve diğer önemli sosyo-ekonomik altyapısı ciddi şekilde hasar gördü.

Askeri cunta, generaller ve diğer yetkililer tarafından yönetilen bir darbenin ardından geçen yılın başlarında iktidara geldi. Myanmar’ın eyalet meclis üyesi ve fiili lideri Aung San Suu Kyi, militan grup tarafından hapse atıldı ve geniş çaplı gösterilere ve 1500’den fazla sivilin ölümüyle sonuçlanan şiddetli bir askeri baskıya yol açtı.

Devrik lider Suu Kyi‘nin sürgündeki birlik hükümeti, stabilcoinleri kabul etti. Aralık ayı itibariyle USDT, resmen ülkenin para birimi olarak kabul edildi. Tabii ki, bu büyük ölçüde para toplamak ve Mayıs 2020’de kripto paraları yasaklayan askeri rejimden hoşlanmadığını çok açık bir şekilde göstermek içindi.