Myanmar Demokrasi Grubu, Myanmar Doları Projesinin Başarısızlığından Sonra Tether’i Araştırıyor

Myanmar Demokrasi Grubu, Myanmar Doları Projesinin Başarısızlığından Sonra Tether’i Araştırıyor

Kısa Notlar

  • Tether, Myanmar’da askeri cuntaya karşı sivil protesto biçimi olarak bir kullanım buldu.
  • Tether kullanımı demokrasi yanlısı bir grup tarafından başlatıldı.
  • Tether’in askeri yönetime sivil itaatsizliğin etkili bir biçimini kanıtlayıp kanıtlayamayacağı henüz belli değil.

Myanmar‘da yakın zamanda gerçekleşen bir askeri darbe, stabilcoin Tether için bir kazançla sonuçlandı. Demokratik bir grup olan Ulusal Birlik Hükümeti, askeri yönetime karşı bir meydan okuma eyleminde Tether kullanımını onayladı. Tether, ABD dolarına sabitlenmiş bir sabit paradır. Bir Facebook gönderisinde Maliye Bakanı Tin Tun Naing, “[Tether] hizmetleri ve ödeme sistemini düzene sokmak amacıyla yurtiçi kullanım için resmen tanındı” dedi. Bu, merkez bankasından tüm dijital varlıkları yasa dışı ilan eden ve ihlal edenler için kovuşturma tehdidinde bulunan bir bildirimi yürürlükten kaldırdı.

Ordu, Şubat 2021’de ülkenin kontrolünü ele geçirdi. Ulusal Birlik Hükümeti (NUG), ordunun 2020’de seçilen demokratik parlamento üyelerini geçersiz ve hükümsüz kılmasından sonra kuruldu. Bazı eski parlamento üyeleri NUG’nin bir parçası. Tether, şu anda ülkenin itibari parasını ihraç eden orduya karşı etkili bir silah olduğunu kanıtlayabilir.

Tether, izlenmeyen havaleler ve fiat para birimine alternatif olarak Kyat için bir yol sağlar. Kyat, 1300 kyat seviyesinden ABD dolarına karşı keskin bir düşüş yaşadı. Ordu ülkenin kontrolünü ele geçirdiğinde, dolar 1800 Kyat’a yükseldi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Walmart Kripto ve NFT’lere Yatırım Yapacak

Tether Tahvil İşlemlerinde…

NUG, Kasım 2021’de faaliyetlerini finanse etmek için sıfır faizli tahviller çıkararak Tether’in tahvil işlemlerinde kullanılmasını mümkün kıldı. Myanmar diasporası, ordunun terörle mücadele yasalarını ihlal ettiğini söylediği bir hareketle başlangıçta tahvilleri satın almaya çağrılmıştı.

Ordu yönetimi devraldığında, memurlar ve banka çalışanları, bir sivil protesto biçimi olarak araçları hedef aldılar. Bu, vatandaşlar para çekmek için koşuştururken ATM’lerin önünde kuyruklar oluşması anlamına geliyordu.

Myanmar Doları Deneyi Başarısız Oldu

Geçen yıl anonim bir grup Myanmar Doları (MYD) adında bir dijital varlık yarattı. Vatandaşlara merkezi bir para sistemi olmadan kendi varlıklarının yönetimini vererek özgürleştirmeyi amaçladı. Yüzde elli beşinin vatandaşlara ve %45’inin yeni girişimleri finanse etmek için NUG’a dağıtılması gerekiyordu. MYD, Aralık 2021’de faaliyetlerini durdurdu, web sitesi kapatıldı. Yerel bir bilgi teknolojisi uzmanına göre, grubun “piyasa inşa edemediğini ve girişimi onaylayan vatandaşların MYD’yi alamadığını” belirtti.