MouseBelt Labs, Coinbase CEO’sunun ve diğerlerinin yatırım yaptığı bir platformdan fikir çaldığını iddia ederek dava açtı

MouseBelt Labs, Coinbase CEO’sunun ve diğerlerinin yatırım yaptığı bir platformdan fikir çaldığını iddia ederek dava açtı

San Francisco’da açılan yeni bir davada, Coinbase CEO’su Brian Armstrong’un rakip bir blockchain girişiminden fikir çaldığı iddia edildi.

Spesifik olarak, Armstrong’un görünüşte girişime yatırım yapmaya çalışırken fikirleri çaldığı belirtiliyor. Dava, MouseBelt Labs tarafından 17 Aralık’ta açıldı.

Armstrong’un, takas edilebilecek tokenleri kullanan akademik araştırmaları yayınlamak için bir platform üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Bu tokenler, kullanıcıları ResearchHub olarak adlandırılan ekosistemde ödüllendirmek için kullanılacaktı.

Davada, zaten benzer bir hedef peşinde olan Knowledgr adlı bir platformdan bahsedildi. Armstrong’un Knowledgr’den haberdar olduğu ve tokenleri Coinbase’de listelemek için ek teklifle finansal yatırım teklif ettiği ifade edildi. MoustBelt Labs, platformdaki başka bir yatırımcıydı.

MouseBelt, Armstrong’un Knowledgr’ı finanse etmek ve büyütmek için yardım etmek istemediğini, bunun yerine fikrini alıp bir rakibi ortadan kaldırmak istediğini söylüyor. Esasen MouseBelt, Coinbase’in Knowledgr’den fikir çaldığını ve kendi platformuna koyduğunu söylüyor. 

Şikayette şunlar yazıyor:

”Armstrong’un ve diğer Davalıların niyeti, MouseBelt’in çalışmalarını kendileri için çalmak, yalnızca potansiyel bir rakibi ortadan kaldırmak değil, aynı zamanda MouseBelt’in Knowledgr’a koyduğu finansal, tasarım ve teknik kaynakların faydalarını ResearchHub için elde etmektir. Böylece ResearchHub’ın daha erken başlatılması sağlanacaktı.”

Coinbase, dava hakkında halka açık bir yorumda bulunmadı. Davada öne sürülen argümanların ne kadar geçerli olduğu ise net değil. Borsa geçmişte de birkaç davadan geçti ve ne olursa olsun atlatmayı başardı.