Morgan Stanley, sanal dünyanın 8 trilyon dolarlık bir pazar haline geleceğini söyledi

Morgan Stanley, sanal dünyanın 8 trilyon dolarlık bir pazar haline geleceğini söyledi

Metaverse, Meta’dan Microsoft’a kadar çeşitli şirketlerin iş planlarında kullandığı trend bir terim olmuştur. Ancak son zamanlarda Morgan Stanley gibi büyük yatırım bankaları da bunu kendi sözlüklerine eklediler.

Wall Street devi, yatırımcılarla paylaştığı bir notta, özellikle Çin’de gelişmekte olan sanal alanın gelecekte 8 trilyon dolarlık bir pazar haline geleceğini söyledi. 

Notta, “Metaverse, mobil internetin yerini alacak yeni nesil platform olacak” denildi. “Meta veri deposunun geniş olmasını ve esas olarak e-ticaret ve çevrimiçi eğlence harcamalarının hakim olduğu mevcut çevrimiçi tüketim pazarının ötesine geçmesini bekliyoruz.” İfadeleri kullanıldı.

Teknolojiyi “meta veriye giriş bileti” olarak tanımlayan bankaya göre, sanal gerçeklik kulaklıkları yatırımcılar için meta veriye erken maruz kalma imkanı sunuyor. Bunlar arasında Goertek, Sunny ve Luxshare gibi donanımların yanı sıra MediaTek, Will ve TSMC gibi yarı iletkenlere yapılan yatırımlar yer alıyor.

Web3 girişimi Atomic Form’un kurucu ortağı Garrette David, bankanın meta veri tabanından bahsetmesini “olumlu” olarak nitelendirdi ve bunun bir varlık sınıfı olarak kripto para biriminin kurumsal olarak benimsenmesine işaret ettiğini ekledi.

Ancak Morgan Stanley, metaverse’in ana akım olarak benimsenmesinin “büyük teknolojik ve düzenleyici engeller göz önüne alındığında uzun zaman alacağını” söyledi.

Notta, “Zaten dijital bir dünyada yaşıyoruz, günde altı saatten fazla çevrimiçi oluyoruz. Bu nedenle meta verinin toplu olarak benimsenmesi, mevcut mobil internet tekliflerine kıyasla önemli ölçüde daha iyi sürükleyici bir deneyim gerektirecek” dedi.

Goldman Sachs gibi diğer dev finans kuruluşları, Ocak ayında yatırımcılara verilen bir nota göre metaverse’in de 8 trilyon dolarlık bir fırsat olacağını tahmin etti ve Aralık ayında bunu “Web3 geliştirmesinin anahtarı” olarak nitelendirdi.