Morgan Stanley, müşterilerine değerli piyasa dalgalanmalarının yaşanacağı bir Aralık ayı beklemelerini tavsiye ediyor.

Morgan Stanley, müşterilerine değerli piyasa dalgalanmalarının yaşanacağı bir Aralık ayı beklemelerini tavsiye ediyor.

Morgan Stanley’in pay senedi stratejistleri takımı, müşterilerini bu ay pay senedi piyasalarında faiz oranlarındaki değişikliklerden kaynaklanabilecek artan istikrarsızlık mümkünlüğü konusunda uyardı.

Kasım ayında pay senedi fiyatlarında yaşanan kayda paha artışın akabinde, mevcut piyasa fiyatları yatırımcıların, mevcut ekonomik döngünün kalan periyodunda enflasyon oranının düşmeye devam etmesi halinde ABD Merkez Bankası’nın gelecek yıl faiz oranlarını düşürme mümkünlüğünü öngördüklerini gösteriyor.

“Kesin olmak gerekirse, Federal Rezerv fonları için vadeli süreçler piyasası, önümüzdeki yılın sonuna kadar faiz oranlarında 130 baz puanlık bir düşüşü hesaba katıyor. Bu, 2024 yılında istikrarlı ekonomik genişleme kestirimleri göz önüne alındığında optimist bir beklenti olarak görülüyor.”

Raporda ayrıyeten, tarihi olarak, daha büyük piyasa pahasına sahip şirketlerin, faiz oranlarında birinci düşüş gerçekleşmeden evvel ve sonra, daha küçük piyasa pahasına sahip şirketlerden daha yeterli performans gösterme eğiliminde olduğuna dikkat çekiliyor. Piyasa geçtiğimiz yıl içinde birkaç kere Federal Rezerv siyasetinde bir değişiklik beklemiş olsa da, en son beklentiler yatırımcılar ortasında kıymetli ölçüde fikir birliği sağlamıştır.

Analistler, son vakitlerde meydana gelen büyük artışları takip etmek yerine, mevsimsel bir kıymet artışı yaşayabilecek küçük sermayeli pay senetlerine yatırım yapmak için ayın ilerleyen vakitlerinde daha düzgün bir noktayı beklemenin daha avantajlı olabileceğini tavsiye ediyor.

“Bize nazaran Aralık ayı, pay senetleri için olumlu mevsimsel kalıplar devreye girmeden evvel, piyasanın Ocak ayında pay senedi fiyatlarında potansiyel bir artışa yönelik iddialarıyla birlikte hem faiz oranlarında hem de pay senedi fiyatlarında kısa vadeli dalgalanmalar yaşayabilir.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla detay için lütfen Karar ve Şartlarımıza bakın.

Kaynak: Investing TR