Morgan Stanley dördüncü çeyrek karlarının açıklanmasından evvel Tesla’nın fiyat gayesini düşürdü

Morgan Stanley dördüncü çeyrek karlarının açıklanmasından evvel Tesla’nın fiyat gayesini düşürdü

Morgan Stanley, çok tavsiye edilen bir pay olan Tesla (TSLA) için Overweight notunu teyit etti ve şirketin 24 Ocak’ta yapılacak dördüncü çeyrek kar açıklaması öncesinde elektrikli araç üreticisinin payları için 12 aylık fiyat varsayımını $345.00’a ($380.00’dan) düşürdü.

“Dünya çapında elektrikli araç pazarı bir yavaşlama yaşıyor. Talebe kıyasla arz fazlası var,” diyen Morgan Stanley analistleri bir rapor yayınladı.

Uluslararası elektrikli araç pazarındaki olumsuz gelişmeler Tesla’yı kıymetli ölçüde etkileyebilir ve kısa vadede şirketin pay fiyatında düşüşe yol açabilir.

Bununla birlikte, yatırımcılar Tesla’nın bilhassa otomotiv teknolojisiyle ilgili ek iş faaliyetlerindeki daima ilerlemeyi göz önünde bulundurmalıdır. Ayrıyeten, Morgan Stanley’in değerlemesine dahil edilmeyen Optimus üzere teşebbüsler piyasa tarafından dikkate alınabilir.

Analistler, 2024’teki Tesla AI Günü’nde bu hususlar hakkında daha fazla detay elde etmeyi bekliyor.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın ek karar alma yetkisi olmadan şirketin yapay zeka teşebbüslerini ilerletme konusundaki kaygılarıyla ilgili olarak Morgan Stanley, Tesla’nın tahlillerinde yapay zeka yeteneklerini faal olarak geliştiren tek şirket olduğunu belirtiyor. Overweight derecelendirmesi ve Top Pick olarak tanımlanması büyük ölçüde Tesla’nın yapay zeka yetenekleri aracılığıyla kıymet katma potansiyeline dayanmaktadır.

Tesla’nın yapay zeka araştırmalarına katılma kabiliyetini kısıtlayabilecek kurumsal yahut yasal çerçevedeki rastgele bir değişiklik, Overweight yatırım münasebetini olumsuz etkileyebilir. Analistler, bu bahsin Çarşamba günü yapılacak analist görüşmesinde detaylı olarak ele alınacağını kestirim ediyor.

Pazartesi sabahı itibariyle Tesla’nın payları piyasa öncesi süreçlerde %0,66 oranında artış gösterdi.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla detay için lütfen Karar ve Şartlarımıza bakın.

Kaynak: Investing TR