Milyarder Bill Ackman, New York Valisini ve Belediye Başkanını Kripto Engellerini Kaldırmaya Çağırdı

Milyarder Bill Ackman, New York Valisini ve Belediye Başkanını Kripto Engellerini Kaldırmaya Çağırdı

New York City, geçen yıl Kasım ayında Bitcoin meraklısı Eric Adam‘ı Belediye Başkanı olarak seçti ve o çok meşhur ilk maaş çekini BTC olarak aldı; ancak bu, New York’un gerçekten de bitcoin dostu bir eyalet olup olmadığı tartışmasını çözmüyor.

Milyarder yatırımcı Bill Ackman dün Vali Kathy Hochul ve Belediye Başkanı Eric Adams‘ı New York’un bir kripto inovasyon merkezi haline gelmesinin önündeki engelleri kaldırmaya çağırdı.

Bill Ackman’ın tweet’i, kişinin New York’ta ikamet ettiği için kripto borsasında hesap açamadığına dair bir şikayete yanıt olarak geldi. Ardından, bu nedenle Connecticut‘a taşınabileceği tehdidinde bulundu.


Pershing Square Capital Management‘ın kurucusu Ackman, geçtiğimiz günlerde yayın devi Netflix‘ten 1,1 milyar dolar değerinde hisse aldığı haberlerinde yer aldı.

New York’u Bitcoin Merkezi Yapmak İçin Söylenenler

Son aylarda, özellikle Adams’ın NYC Belediye Başkanı seçilmesinden sonra, Big Apple‘ın bir dijital varlık merkezi olarak ortaya çıkabileceğine dair yeni bir iyimserlik var. Kripto para veri platformu Chainalysis, Manhattan‘da yeni bir ofis alanı kiraladı ve “bir sonraki büyüme aşamamız için şehrin derin yetenek havuzundan yararlanmayı” planlıyoruz diye bir açıklama yaptılar.

Reuters’a göre, Chainalysis CEO’su ve kurucu ortağı Michael Gronager bir raporda, “Yeni belediye başkanının sektöre desteği, New York’un Chainalysis’in genel merkezi için en iyi yer olduğuna dair inancımı güçlendiriyor” dedi.

Kampanyası sırasında Adams, NYC belediye başkanı olduktan sonra kamu fonları için dijital bir cüzdan tanıtmaktan bahsetti. Adams; “NYC, kripto para birimi endüstrisinin merkezi olacak… Sadece bekleyin!” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: New Hampshire Valisi Kriptoyu İncelemek İçin Komisyon Kurdu

İklim Gündemi Kripto Madenciliğiyle Çatışıyor

Ancak New York’u kripto para birimi endüstrisinin merkezi yapmanın neşeli notları, politika yapıcıların güçlü bir desteğine sahip görünmüyor. Özellikle madencilik sektörü, Vali Hochul veya NYC Belediye Başkanı Adams’ın nimetlerinden yararlanmıyor.

Adams, bu ayın başlarında Albany‘deki eyalet yasa koyucularının ortak oturumunda “Kripto madenciliğini değil kripto para birimini destekliyorum” dedi. Ancak yeşil aktivistler tatmin olmadılar ve belediye başkanını “daha ​​güçlü bir tavır almadığı için” eleştirdiler.

Vali Hochul, madenciliğe karşı daha katı bir tavır almasını isteyen çevrecilerin de baskısı altında.

“Vali’nin iklim konusundaki cesaret verici sözlerinin, şu anda Finger Lakes’te bir bitcoin madenciliği operasyonuna güç veren Greenidge kırık gaz santralinin reddedilmesi ve gülünç ateşleme uygulamasını durdurma taahhüdüyle başlayarak, güçlü eylemlerle destekleneceğinden umutluyuz. Food & Water Watch’ta yayınlanan bir notta, kripto para madenciliği yapmak için kirli, emekli elektrik santralleri kurduk.”