Mike Novogratz: Ethereum Bitcoin’i Geçecek

Mike Novogratz: Ethereum Bitcoin’i Geçecek

Milyarder yatırımcı ve hedge fon yöneticisi Mike Novogratz, Ethereum‘un birçok yönden Bitcoin‘den daha iyi performans gösterdiğini düşünüyor.

Mike Novogratz, ETH’nin Patlayacak Bomba Olduğunu Düşünüyor

Bitcoin, piyasa değerine göre dünyanın bir numaralı dijital para birimi ve birim başına 50.000 dolardan fazla işlem görürken, Ethereum sunduğu teknoloji sayesinde yepyeni bir kategoride. Ethereum, piyasa değerine göre en büyük ikinci kriptodur ve yazım sırasında yaklaşık 3.600 $ civarında işlem görüyor. İlk bakışta, bitcoin ile uzaktan bile karşılaştırılamaz; ancak onu bu kadar farklı ve ilgi çekici kılan onu destekleyen teknolojidir.

Ethereum’un sahip olduğu ve Bitcoin’in yapmadığı şey, Ethereum’un akıllı sözleşmelerle uyumlu olmasıdır. Bu, onu yeni paralar ve merkezi olmayan uygulamalar (dApps) oluşturmak isteyen geliştiriciler için en iyi seçim haline getiriyor. Ticaret yapmak için en iyi para birimi olmayabilir; ancak para biriminin altındaki ağ, teknoloji uzmanları için birçok kapı açıyor ve bu nedenle kripto alanı, Ethereum’un karizması ve üzerinde çalışanlar sayesinde büyük ölçüde büyüyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin (BTC) Hashrate Yeni ATH Basıyor

Mike Novogratz ayrıca, Bitcoin’in bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak giderek daha az çekici hale geldiğini söylüyor. Bitcoin’in son zamanlarda sadece birkaç gün içinde yüzde 17’ye varan düşüşle son derece volatil kaldığına dikkat çekiyor. Gerçek şu ki, bitcoin dolarla birlikte düştü ve Ethereum’un birçok yatırımcının ek finansal baskıyla mücadele etmek için başvuracağı para birimi olduğunu düşünüyor.

Mike Novogratz şu yorumda bulundu:

İnsanlar Ethereum’u bir teknoloji bahsi olarak görüyor.

Bitcoin, riskten korunma aracı itibarını ilk olarak yaklaşık iki yıl önce koronavirüs pandemisinin küresel ekonomileri vurmaya başlamasıyla kazanmaya başladı. Bazı hükümetler, işten çıkarmalar ve mali sıkıntılar baş gösterirken, bu kriz döneminde insanlara yardım etmenin bir yolu olarak teşvik tedbirleri vermeye başladı. Bu sonuçta enflasyona katkıda bulunmaya başladı ve ABD doları gibi fiat para birimleri daha fazla basıldıkça düşmeye başladı.

Ancak, bu süre zarfında bitcoin yükselmeye başladı ve bu da herkese para biriminin bir şekilde herkesin hayal edebileceğinden daha güçlü olduğu fikrini verdi. İnsanlar para birimini soldan ve sağdan satın almaya başladı ve yatırımcılar, alabilecekleri kripto varlıklarını satın almak için çalışırken borsalara akın etti.

Bunun da ötesinde, bitcoin şu anda 21 milyon birim ile sınırlıdır, yani sınırlı bir para birimidir ve gelecekte tükenecektir. Bununla birlikte Mike Novogratz, Fed ekonomiye para yatırmayı bıraktığında, bitcoin’in dayanıklılığının bir kısmını kaybedeceğine ve bunun Ethereum’un acele etmesi ve devralması için bir çıkış sağlayabileceğine inanıyor.