Microsoft: Üretken Yapay Zeka Ortağı Seçen CIO’lar için Tercih Edilen Seçim – Citi Analysis

Microsoft: Üretken Yapay Zeka Ortağı Seçen CIO’lar için Tercih Edilen Seçim – Citi Analysis

Citigroup’tan piyasa analistleri Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Microsoft’un (NASDAQ:MSFT), yapay zeka (AI) projeleri için bir ortak seçerken, rakipleri Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Amazon’a (NASDAQ:AMZN) nazaran kıymetli ölçüde önde olarak, Baş Bilgi Yetkilileri (CIO’lar) için birincil tercih olmaya devam ettiğini belirtti.

Finans kuruluşu bu müşahedesini, en son Bilgi Süreç Müdürleri anketini gerçekleştirdikten sonra bir brifingde bildirdi ve bilhassa ABD’de bilgi teknolojisi bütçelerine yönelik beklentilerin daha optimist hale geldiğini vurguladı.

Citigroup, “Veri Analitiği ve Üretken Yapay Zeka, Aralık ayı anketine nazaran CIO’lar için ikinci en değerli odak noktasıdır ve bunu MSFT, ESTC, SNOW, MDB, AYX ve TDC için olumlu olarak yorumluyoruz” dedi.

Ayrıca Citigroup, Microsoft için dijital dönüşüm teşebbüslerine bağlılığın, Eylül ayından bu yana kıymeti biraz azalmış olsa da, birinci üç öncelik ortasında yer almaya devam ettiğini gözlemledi.

“Üretken Yapay Zeka teşebbüsleri için fon tahsisiyle ilgili olarak, CIO’ların %64’ü yeni yahut ek fon almayı beklerken, %36’sı mevcut bütçeleri yine tahsis etmeyi bekliyor. Kimi CIO’lar, Üretken Yapay Zeka projelerine daha fazla kaynak ayırmak için ORCL, IBM yahut SAP üzere tedarikçilere yapılan harcamaları azaltmayı planlıyor.”

Bu makale yapay zeka teknolojisi yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla detay için lütfen Karar ve Şartlarımıza bakın.

Kaynak: Investing TR