Miami, hava kalitesini izlemek için PlanetWatch ve Algorand’ı kullanacak

Miami, hava kalitesini izlemek için PlanetWatch ve Algorand’ı kullanacak

Miami, Algorand üzerine kurulu merkezi olmayan nesnelerin İnterneti (IoT) ağını kullanarak hava kalitesini izleyen ilk büyük ABD şehirlerinden biri olmaya hazırlanıyor.

Fransız çevre teknolojisi şirketi Planetwatch, beş farklı türde hava kalitesi sensörü geliştirdi. Borderless Capital’in 10 milyon dolarlık PLANETS fonundan sağlanan gelirle sensörler, şehir sakinlerinin evleri de dahil olmak üzere Miami’nin her yerine yerleştirilecek.

Her sensör, bir alandaki hava kirliliği konsantrasyonunu algılıyor. Bu bir ağda birleştirildiğinde, vatandaşların ve şehir yetkililerinin daha yüksek kirlilik seviyelerinin nerede olduğunu analiz etmelerine yardımcı olacak.

Sensörler tarafından toplanan veriler, Algorand blok zincirine kaydedilecek. Ek olarak kurcalamaya karşı korumalı ve kalıcı hale getirilecektir.

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, blok zinciri teknolojisinin kullanımı için uzun süredir savunuculuk yapıyor. Suarez, 29 Kasım’da Miami’deki DeCipher etkinliğinde şunları söyledi :

“Bu projeden elde edilen veriler, iklim adaptasyonu çabalarımızda ve Miami’yi dijital sermaye piyasaları için bir merkez üssü yapma hedeflerimizde çok önemli bir rol oynayacak.”

Evlerinde bir sensör çalıştırmayı kabul eden vatandaşlar, Planet tokenleri (Planets) ile ödüllendirilecekler. Planets, açık piyasada fiat karşılığında satılabilir veya Earth Kredileri ile takas edilebilir. Earth Kredileri, PlanetWatch’ın ürünleri ve hizmetleri için dahili para birimi olarak kullandığı, değiştirilemeyen tokenlerdir.