Metaverse’de 2022’de de Sanal Arsa Fiyatları Hızla Artıyor

Metaverse’de 2022’de de Sanal Arsa Fiyatları Hızla Artıyor

Metaverse, 2021’de en çok tartışılan kavramlardan biriydi. Bu yeni ekosistem, insanların sanal bir dünyada yaşamasını ve etkileşimde bulunmasını mümkün kıldı. Özünde, blockchain ve sanal gerçeklik (VR) dahil olmak üzere gelişen teknolojiler tarafından destekleniyor. Hala erken aşamalarda olmasına rağmen, bu niş kripto topluluğu, oyun ve sanat endüstrisi gibi diğer sektörlerde de hızla çekiş kazanıyor.

Geçen yıl, her ikisi de Ethereum blok zinciri üzerine inşa edilmiş olan Decentraland ve The Sandbox gibi çeşitli metaverse platformları ilk çıkışını yaptı. Bu platformlardaki sanal arazi parselleri neredeyse bir yıl önce fırladı; En son olay, Decentraland’da 52 metrekarelik bir arazi parseli için 362.221 dolarlık bir satıştı. Trendlere göre, çeşitli sektörlerden daha fazla yatırımcı, bir metaverse’de var olma potansiyelini yavaş yavaş fark ediyor gibi görünüyor.

Amerikalı medya kişiliği ve iş kadını Paris Hilton, kendi metaverse’lerine şimdiden yatırım yapan ünlüler arasında. Hilton kısa süre önce, hayranlarının Beverly Hills‘deki mülkünün dijital deneyimini yaşayabileceği Paris World adlı sanal bir ada başlattı. Ek olarak, Paris World, Hilton’un Kasım 2021’de Monica Pier, California‘da düzenlenen karnaval düğününden ilham alan sanal bir yürüyüş tahtasına sahip.

Hilton’a göre metaverse, dünyayı dolaşarak deneyimlerini hayranlarla paylaşmak için mükemmel bir fırsat sunuyor ve onlara dünyayı sanal olarak keşfetme fırsatı veriyor.

“Herkes bunu deneyimleyemez, bu yüzden geçen yıl boyunca birlikte çalıştığımız şey bu; onlara o dünyada ne istediğime dair tüm ilhamımı vermek.”

Metaverse Çağı

Kripto pazarındaki diğer ekosistemlere kıyasla metaverse nişinde daha fazla yenilik var. Dikkate değer sözlerden bazıları, paydaşların kim olmak istediklerini tanımlamalarını sağlayan sanal bir dünya olan SPACE‘i içeriyor. Ayrıca dünyanın dört bir yanından bireylerle tanışabilir ve kariyerlerini çarpıcı gerçekçi bir 3D dünyada inşa edebilirsiniz.

Uzay metaverse ekosisteminin değer önerisi göz önüne alındığında, projenin yakın zamanda tamamlanan bir finansman turunda 7 milyon dolar toplaması şaşırtıcı değil. Katkıda bulunan önde gelen VC’ler arasında Dapper Labs, Coinfund, Digital Currency Group, Hof Capital ve Animoca markaları yer alıyor. Space’in Kurucusu Batis Samadian, mağazada bu kadar çok şey varken, büyüyen pazara hitap etmek için metaverse “Shopify”ı inşa etme konusunda iyimser.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: OpenSea NFT işlemleri nedeniyle son 30 gün içinde 1 milyar dolar değerinde ETH yakıldı

“Meta evren kitlesel olarak benimsenmeye devam ettikçe ve birçok insanın sosyalleşmek için bir araya geldiği bir yer haline geldikçe, doğal bir evrim ticarettir ve Space’in odaklandığı şeydir. Kullanıcılar meta veri deposunda gösterileri görüntüleyebilmek, ürün satın alabilmek, ürün satabilmek ve dijital ürünlerle etkileşim kurmak isteyecektir.”

Büyük ilgi gören bir başka meta veri deposu projesi, yaratıcıların çalışmalarını küresel olarak korumak için tasarlanmış, oynayarak kazanılan bir ekosistem olan PlayMining‘dir. Bu NFT odaklı yenilik, ilk olarak oyunlaştırılmış bir platform olarak piyasaya sürüldü ve yaratıcıları çalışmaları için ödüllendirdi. Artık ürün paketlerini yaklaşan bir meta veri deposu dünyası olan PlayMining Verse‘i içerecek şekilde ölçeklendiriyorlar.

En son güncellemeye göre PlayMining Verse, içerik oluşturucuları doğrudan hayranlarına bağlayacak. Fikir oldukça basittir; PlayMining Verse’deki yaratıcılar, hayranların “Land NFT’leri” edinerek vatandaş olabileceği “Creator Nations”ı tasarlayabilecekler. Daha da iyisi, bu Land NFT’leri, PlayMining meta veri deposu dünyasında çeşitli dünya görüşlerini ifade etmek için profil resimleri olarak kullanılabilir.

Ufukta Görünenler

Yıla başlarken, metaverse’nin büyümeye devam edeceği ve daha fazla katılımcı çekeceği oldukça açık. Dikkat edilmesi gereken projelerden biri, kullanıcıların kişiselleştirilmiş meta veri deposu dünyaları oluşturmasını sağlayan topluluk odaklı bir sanal dünya olan Bit.Country’dir. Bit.Country meta veri tabanı, alt tabaka altyapısı üzerine inşa edilmiştir ve Ethereum uyumlu katman, zincirler arası uyumluluk ve yerel yönetim belirteci NUUM dahil olmak üzere çeşitli işlevlere sahiptir.

Mevcut metaverse projelerinin çoğundan farklı olarak Bit.Country, hem teknik olmayan kullanıcıların hem de geliştiricilerin ek işlevlerle sanal dünyaları başlatabileceği bir ekosistem sunmak için fazladan yol kat etti. Bit.Country’de slot oluşturmak, platformun bir oylama mekanizması (iyi komşuluk protokolü) tarafından kolaylaştırılan Continuum spot açık artırması aracılığıyla tahsis edilecektir. Dikkate alınması gereken diğer bir faktör, bit ülkelerinin sayısına bağlı olarak zincir üstü mantıktır.

Şimdiye kadar Bit.Country, Kusama‘da canlı olan Metaverse.Network platformunda Kaosland‘ı öncü metaverse ekosistemlerinden biri olarak başlattı. Proje ayrıca Kusama parachain müzayedelerinin 14. sırasını kazanarak 25.634’ün üzerinde katılımcıdan 100 milyon dolar değerinde Kusama (KSM) tokeni topladı. Geleceğe bakıldığında, Bit.Country’nin meta veri deposu yalnızca kişiselleştirilmiş sanal ekosistemlerden oluşmayacak, aynı zamanda bir Dapp Game ekosistemine de sahip olacak.

Sonuç olarak:

Meta evren birçokları için hala yabancı bir kavram olsa da, deneyimler açısından dünyanın görüşünü değiştirme konusunda muazzam bir potansiyele sahiptir. Daha önce de belirtildiği gibi, bu yeni ortaya çıkan niş, kullanıcıları, aksi takdirde gerçek dünyalarında erişemeyecekleri bazı deneyimlere maruz bırakmada temel bir rol oynuyor.

Altta yatan potansiyel göz önüne alındığında, metaverse’in geleceği üzerine bahis oynamak muhtemelen bu on yıldaki en iyi kumarlardan biri olacaktır. Adidas gibi büyük markaların ve Dallas Mavericks‘in sahibi Mark Cuban gibi milyarderlerin bile şimdiden çoğunluğa katılmasına şaşmamalı. 2022, muhtemelen metaverse’in küreselleşerek hem bireyleri hem de şirketleri barındırdığı yıl olacak.