Metaverse gıda endüstrisine nasıl yardımcı olabilir?

Metaverse gıda endüstrisine nasıl yardımcı olabilir?

Kripto para birimleri ve gıda endüstrisi görünüşte çok fazla bağdaşmayabilir. Biri dijital alemde, diğeri ise fiziksel olarak kök salmış durumda diyebiliriz.

Ancak kriptonun ilk günlerine dönersek, BitcoinBTC ) için ilk kullanım durumu gıda ile ilgiliydi. 22 Mayıs 2010’da, Laszlo Hanyecz, 10.000 BTC gibi büyük bir miktara iki Papa John’s pizza satın alarak  belgelenmiş ilk ticari BTC işlemini gerçekleştirdi.

O gün artık kripto para takviminde Bitcoin Pizza Günü olarak kutlanıyor. Etkinlik, kendi başına, restoran zincirleri ve kripto firmalarının pazarlama fırsatlarından yararlanarak adeta yıllık bir kutlama haline geldi. Bununla birlikte, Bitcoin Pizza Günü, kriptonun gıda sektörü ile olan ilişkisini de başlattı. 

Bitcoin Pizza Günü’ne rağmen, kripto dünyası her zaman gıda ile ilgili hevesleri benimsiyor gibi görünüyordu. Kripto para listesine bir göz attığınızda, Baconbitscoin, Onioncoin ve Barbequecoin dahil olmak üzere, kulağa hoş gelen çok sayıda token örneği karşımıza çıkıyor. Pizzacoin hala Coinmarketcap’ta görünüyor.

ICO vagonuna yığılan çoğu proje gibi, bunlar da onları destekleyecek herhangi bir temel teknolojiye sahip olmayan token olma eğilimindeydi. Bununla birlikte, DeFi döneminin ortaya çıkışı, masaya pek çok gıda protokolü koydu. SushiSwap ve PancakeSwap bunların en belirgin örneklerdir.

İsimler bir yana, ICO çılgınlığı ile 2021 boğa piyasası arasındaki yıllar boyunca, blok zinciri, kripto ve gıda sektöründe birçok gelişme oldu.

Son yıllarda özellikle COVID-19 salgını başladığından beri, Uber Eats gibi platformların artan hakimiyeti sayesinde restoranlar kendilerini müşterilerinden giderek daha fazla uzaklaştırdılar. Bu pek şaşırtıcı değil. Platform modeli, özel ulaşımdan (Uber) otellere (Airbnb) ve müziğe (Spotify) kadar endüstrileri çoktan alt üst etmişti.

Restoran sektörüne uygulanan platform modeli, teknoloji firmalarının ödeme süreci, veri işleme ve sadakat programları dahil olmak üzere müşteri ilişkilerini devralması anlamına geliyor.  Blockchain ve kripto artık restoranlar ve müşterileri arasında doğrudan bir bağlantı sağlayarak dengeyi giderek daha fazla geri kazanabiliyor. 

Bununla birlikte, şu anda ekosistem, Metaverse’e geçiş hız kazandıkça tam potansiyeline ulaşmaya başladı. Dijital tüketimin sınırları vardır. Ancak hayatımızın çoğunu dijital alanda geçirdikçe, gıda endüstrisi değişmez bir şekilde zamana göre hareket edecektir. Peki yemek servisi operatörleri Metaverse’de nasıl var olacak?

Daha zengin bir mutfak deneyimi

ABD restoran zinciri Chipotle, Cadılar Bayramında, Roblox oyuncuları için sanal bir restoran açtı. Restorana giren kullanıcılar ürkütücü, Cadılar Bayramı temalı bir deneyim yaşadılar ve ardından gerçek dünyada ücretsiz bir burrito için bir promosyon kodu aldılar.

Büyük ölçüde, yemek servisinin Metaverse’e ilerlemesi, halihazırda başlamış olan bir dijitalleştirme yolculuğunun devamı olabilir. Yiyecek teslimatını ve paket servisini üstlenen platform modelinin yanı sıra, Google veya TripAdvisor’ı kullanarak ve seçenekleri araştırarak restoran deneyimine çevrimiçi başlamak da giderek yaygınlaşıyor.

Menüye bakmak veya restoranın resimlerini ve hatta videolarını görmek için bir restoranın web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Takımınızın sanal büyük bir oyun oynadığını ve stadyumun çevresinde, daha sonra yiyebileceğiniz tüm yerler için, tıpkı şimdiki fiziksel stadyumda olduğu gibi reklamlar gördüğünüzü hayal edin.

Maç bittiğinde ve biraz acıktığınızda, avatarınızı sanal yemek olarak temsil edilen çeşitli operatörleri ve menülerini kontrol edebileceğiniz sanal bir sokak yemeği pazarına götürürsünüz. Sipariş vermeye hazır olduğunuzda, anında kripto ile ödeme yaparsınız ve yarım saat içinde yemeğiniz gerçek hayatta kapınıza geliyor.

Hayatınızdaki özel birini lüks bir restoranda güzel bir yemekle etkilemek istediğinizi varsayalım. Mekanınızı ve hatta masanızı sanal bir tura göre seçebilirsiniz. Hatta belirli bir yemeğin malzemeleri hakkında sanal şeflerle sohbet edebilir veya yemek eşleştirme seçenekleriniz konusunda size tavsiyelerde bulunan sanal bir sommelier ile şarap menüsüne göz atabilirsiniz.

Tüm bu senaryolar sadece müşteri tarafında hayal ediliyor, ancak restoran tarafında fırsatlar çok daha büyük. Örneğin, birisi sanal bir turdan sonra bir masa rezerve ederse, restoran akıllı sözleşmelere dayalı bir emanet sistemi kullanarak kriptoda bir rezervasyon depozitosu talep edebilir.

Bu, restoran endüstrisindeki en büyük sorunlardan biri olan kullanılmayan rezervasyonlara karşı koruma sağlayacaktır. Kişi gelmezse, akıllı sözleşme emanetteki parayı restorana aktarır.

Bununla birlikte, blockchain ve kripto, gıda işletmeleri ve müşteriler arasındaki ilişkiyi yeniden kurma şansı sunuyor. Bunun ötesinde, Metaverse tüm sektör için benzersiz yeni değer yaratmaya hazır görünüyor.