Meta’nın Hisse Fiyatındaki Düşüşüne Rağmen Metaverse Tokenleri Yükseldi

Meta’nın Hisse Fiyatındaki Düşüşüne Rağmen Metaverse Tokenleri Yükseldi

Metaverse ile ilgili tokenler, Meta’nın hisse senedi fiyatındaki düşüşe rağmen değer kazanmaya devam ediyor. Dünyanın en büyük sosyal medya platformu olan Facebook, ana şirketi Meta’nın hisselerinin dünkü işlem seansında %26‘dan fazla değer kaybettiğini gördü.

Bu düşüşe rağmen, metaverse ile ilgili tokenler geçen hafta boyunca yükseldi. Dün FB hissesi mesai sonrası işlem seansı sırasında %22‘nin üzerinde düştü.

Hisse senedi son 24 saat içinde toplam %26,39 değer kaybederek piyasa değerinden 200 milyar doları silip süpürdü. Düşüşün nedeni Meta’nın 2021‘in son çeyreğine ilişkin mali raporunda gizliydi.

Belge, Facebook’un ilk kez günlük aktif kullanıcılarında (DAU) bir düşüş gördüğünü ve piyasaların hızlı tepki verdiğini ortaya koydu.

Meta ayrıca, 2021’in 4. çeyreğinde ortaya çıkan Metaverse çalışmalarında harcama olarak 10 milyar dolar yazdı. İlginçtir ki, The Sandbox’ın SAND’ı ve Decentraland’ın MANA’sı gibi metaverse ile ilgili kripto para birimleri son birkaç gündür istikrarlı bir şekilde yükseliyor.

Geçen hafta MANA neredeyse %20, SAND ise %7,5 arttı. Bu ayrışma, önceki olaylar göz önüne alındığında oldukça ilginç denilebilir.

Geçen yıl Mark Zuckerberg, şirketin meta veri tabanının gelişimini zorlamak amacıyla Meta’ya yeniden marka vereceğini açıkladığında, ilişkili tokenlerin değeri adeta fırlamıştı.