Meta, Kripto İle İlgili Hizmetler için Brezilya’da Ticari Marka Tescili İçin Başvurdu

Meta, Kripto İle İlgili Hizmetler için Brezilya’da Ticari Marka Tescili İçin Başvurdu

Eskiden Facebook olarak bilinen Meta, dünyanın en büyük sosyal medya platformunun kendisini bitcoin ve kripto ile ilgili hizmetler için bir tasarımcı, geliştirici, donanım ve yazılım sağlayıcısı olarak konumlandırmasına izin verecek bir ticari marka tescili başvurusunda bulundu.

5 Ekim 2021’de Brezilya Ulusal Sınai Mülkiyet Enstitüsü’ne (INPI) yapılan başvuru şu anda INPI onayını bekliyor. Meta bu haftanın başlarında kayıt başvurusunu yayınladı. Başvurunun, kripto ticareti, cüzdanlar ve borsaları içeren faaliyetleri kapsadığı görülüyor.

Güle Güle Diem!

Facebook Meta olarak yeniden markalandığından beri, sosyal medya holdingi, ana akım bir stabilcoin yaratmaya çalışırken önceki zorlukların üstesinden gelmeyi umarak dikkatini Web3 ve Metaverse‘e kaydırdı.

Birkaç gün önce, Meta’nın Diem projesini terk etmeyi seçtiğini, şirketin Diem‘i yatırımcılara sermayeyi geri vermek ve projede daha önce çalışmış mühendislere ödeme yapmak için satacağını öğrendik. Diem’in yatırım bankacılarıyla fikri mülkiyetin satılması ve projede önemli zaman harcayan bu mühendisler için pozisyonlar bulma konusunda da konuştuğu bildirildi. Misyonu, DLT tabanlı bir stabilcoin yaratmaktı; ancak çabalarını kendi meta veri deposunu oluşturmaya odaklamayı seçti ve kendi kripto ile ilgili hizmetlerini projeye dahil etti.

Meta Kartlarındaki NFT’ler

Meta kısa süre önce Instagram’da NFT‘lerin oluşturulmasına ve sergilenmesine izin vereceğini ve Facebook’ta bir NFT pazar yeri açacağını duyurdu. Bu girişimler, birçok kullanıcının NFT çılgınlığına katılmasına yardımcı olabilir. NFT oyunu, metaverse’e erken bir baskının parçası olabilir.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, “NFT’lerin sonunda bu dünyayı destekleyebileceğine” inanıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bir Aşk Hikayesi ve Kripto Hırsızlığı…

Apple ve Microsoft Treni Kaçırmak İstemiyor

Meta veriye ilgi duyduğunu ifade eden teknoloji devleri Apple ve Microsoft’a gelince, her iki CEO’nun da meta veriye desteklerini ifade ettiğini görüyoruz.

Bu ayın başlarında Microsoft, meta veri tabanına doğru ilerlemek için Activision Blizzard‘ı 69 milyar dolara satın aldı. Microsoft CEO’su Satya Nadella satın alma işleminden sonra, “Oyun, günümüzde tüm platformlarda eğlencede en dinamik ve heyecan verici kategoridir ve metaverse platformlarının geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

Apple’ın CEO’su Tim Cook daha önce şirketin, programlama arayüzü AR-Kit aracılığıyla App Store‘daki 14.000’den fazla artırılmış gerçeklik uygulaması tarafından desteklenen, şirketin metaverse’de kesinlikle potansiyel gördüğünü ifade etmişti.

Cook, Apple’ın araştırma ve geliştirmesinin donanım, yazılım ve hizmetlerin kesişimine odaklandığını söyledi. Herhangi bir Apple metaverse projesinin kapalı bir sistem olacağı ve diğer metaverse projeleri veya dijital varlıklarla nasıl oynayacağına dair soruları gündeme getirmesi muhtemel görünüyor.