Faydalı BilgilerHaberler

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) Nedir?

Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltması olarak karşımıza çıkan “DeFi” nedir? Bir göz atın.

DeFi” kavramı Merkezi olmayan (Decentralized) ve finans (Finance) kelimelerinin kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir otoriteye bağlı olmayan ve blok zinciri üzerine kurulan finansal sistemlerdir.

DeFi projeleri geleneksel finans sistemlerine karşı en güçlü alternatiftir. Hatta bazı kripto para uzmanları gelecek dönemlerde geleneksel finans sistemlerinin de yerine geçeceğini söylüyor.

Merkezsiz finans, geleneksel finansal sisteme karşın hızla büyüyen bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Blockchain ve kripto para odaklı merkezsiz finans, dünyanın dört bir yanındaki insanlara yeni finansal fırsatlara erişim imkanı sunuyor.

DeFi kavramını daha ayrıntılı bir şekilde ele alacak olursak; açık kaynaklı, izin gerektirmeyen, herhangi bir otorite tarafından yönetilmeyen şeffaf bir ekosistem diyebiliriz.

DeFi’ın Gelişimi

DeFi’i bir proje olarak değil de bir konsept olarak tanımlamak daha doğru olacaktır. Bu sistem 2017’nin sonlarına doğru MakerDAO’nun popüler hale gelmesiyle birlikte ortaya çıkmıştır.

İlk başlarda farklı terimlerle adlandırılan bu kavram, ilerleyen süreçlerde merkeziyetsiz blok zinciri üzerine çalışan şirketlerin bir araya gelmesiyle ”DeFi” adını aldı. Türkçe’de ise ”Merkeziyetsiz Finans” olarak geçmektedir.

DeFi’i geleneksel finans sistemleriyle karşılaştıracak olursak, en büyük avantajı aracıları ortadan kaldırmasıdır. Ek olarak geleneksel finans hizmetlerine erişim konusunda problem yaşayan kişiler, merkeziyetsiz finans ile bu hizmetlerden rahatlıkla yararlanabilir.

Merkezsiz finans büyük oranda otonomdur ve sansüre dayanıklıdır. Bunun yanında internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilir. DeFi, son derece şeffaftır ve size “kendi bankanız olma” fırsatını verir.

Kripto para birimleri geleneksel finansa tepki amacıyla yola çıktı. DeFi geleneksel finans sistemine erişim sağlayamayan her kullanıcıya hizmet götürmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu