Uniswap (UNI) Nedir?

Uniswap (UNI) Nedir?

Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin’in yaşadığı inanılmaz değer patlamasından sonra binlerce kişi milyonlarca lira kar etti ve Bitcoin ile birlikte coin piyasası iyice meşhur olmaya başladı.

Bu durum yaşandıktan sonra birçok insan bu piyasaya merak saldı. Özellikle de geçtiğimiz sene Bitcoin’in inanılmaz bir değer kaybı yaşadıktan sonra tekrar patlaması sabırlı olanların kazanacağına dair bir algı uyandırdı.

Uzun vadeli yatırım yapmak isteyenler hem Bitcoin’e hem de Uniswap(UNI) gibi alt coinlere yöneldiler. Peki Uniswap(UNI) nedir? Aslına bakılırsa UNI isimli alt coinde diğer alt coinler gibi birçok kişi tarafından kullanılan piyasa araçlarından biridir.

Bu coin tamamıyla ethereum tabanlı olduğu için daha ilk çıktığı günlerden adını duyurmayı başarmıştır ve aslında çıkış amacı da ERC-20 token takas işlemlerini gerçekleştirmektir. Bu gibi özelliklere sahip olan Uniswap adlı alt coinin daha pek çok özelliği mevcuttur.

Aslında yapı itibariyle diğer kripto paralardan tamamıyla farklı olduğu söylenebilir. Örnek olarak birçok yatırımcının adına çok alıştığı emir defteri kavramı burada söz konusu değil.

Uniswap için çalışma modeli Otomatik Piyasa Yapıcı model denilebilir. Otomatik piyasa yapıcılar alım satım işlemleriyle ilgili çalışıyorlar ve gerçekten de önemli işlevlere sahipler.

Bu yüzden Uniswap daha pratik oluyor ve kullanıcılar için daha rahat bir kullanım sağlıyor. Neden Uniswap(UNI) Tercih Edilmeli? sorusuna dair bunları söylemek büyük ölçüde yeterli olacaktır.

Uniswap ile ilgili bilgi almak isteyen kullanıcıların büyük çoğunluğu Uniswap(UNI) değeri ne durumda sorusunu merak ediyorlar. Bu oldukça doğal ve sağlıklı bir analiz içinde gereklidir. UNI son zamanlarda 15-18 dolar civarlarında seyrediyor.