Merkez bankası Rusların Bitcoin satın almasını bu şekilde engelleyebilir

Merkez bankası Rusların Bitcoin satın almasını bu şekilde engelleyebilir

Geçen hafta finans piyasaları endüstrisindeki kaynaklar, Rusya merkez bankasının (Centrobank) ülke sakinlerinin Bitcoin ve diğer kripto para birimleri satın almasını engellemek istediğini ortaya çıkardı. Sonuç olarak, şu anda bunu yapmanın yollarından biri, yatırımcı kategorisi kodlarını (MCC) engellemektir.

MMC, bir ödeme yapıldığında perakende hizmetlerini sınıflandırmak için Visa veya Mastercard gibi kredi kartı veren kuruluşlar tarafından kullanılan dört basamaklı bir sayıdır. 

Örneğin, marketlerde yapılan ödemelerde 5411 kodu kullanılmaktadır. Benzer şekilde, borsalar ve kriptoyla ilgili diğer işletmelerin kendi MM’leri vardır. Bu, genellikle 0651‘dir.

Kripto ödeme işlemcisi Joys Digital’in CEO’su Andrey Mikhaylishin‘e göre, bazı Centrobank çalışanları, Centrobank’ın şu anda kendilerine bağlı kripto ile ilgili MM’leri olan tüm işlemleri yasaklamayı düşündüğünü açıkladı. Bu teklif yürürlüğe girerse, kurum diğer Rus bankalarını bu tür ödemeleri engellemeye zorlayabilir.

Pazartesi günkü kripto para düzenlemesi çalışma grubu toplantısında, Centrobank’ın ilk başkan yardımcısı Olga Skorobogatova’nın, kurumun kripto para birimlerini yasaklayan ek bir yasa tasarısı geliştirmeyi planlamamasına rağmen, yine de “kripto dolaşımını kabul edilemez bulduğunu” bildirildi.

Ek olarak Centrobank’ın kripto konusundaki katı duruşuyla toplantı sırasında azınlıkta olduğu söylendi. InDeFi SmartBank CEO’su Sergey Mendeleev‘e göre, kriptoyla ilgili MM’lerin yasaklanması tek başına gerçekten endişe edilecek bir şey olmasa da, merkez bankasının girişimi genel olarak “feci sonuçlara” neden olabilir.

Ona göre, yalnızca kripto ile ilgili MCC’lerle sınırlıysa, böyle bir yasağı kimse fark etmeyecek. Öte yandan, potansiyel bir cezai yükümlülük getirilmesi yıkıcı olabilir.