Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı

Son günlerde çok konuşulan Merkez Bankası faiz kararı toplantısı bugün gerçekleşti. Toplantı, Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlığında yapıldı.

Herkesin aklında faiz kararı ne olur, faiz düştü mü, yükseldi mi sorusu yer alıyordu. Tüm Türkiyenin merakla beklediği Merkez Bankası Aralık ayı faiz kararı bugün açıklandı.

Beklentiler Neydi?

Dolar/TL kurunda meydana gelen gelişmeler ve Fed’in faiz patikasına ilişkin yönlendirmesinden sonra yurtiçi piyasalarda tüm gözler Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildi.

Bloomberg HT tarafından yapılan bir anket, piyasanın faiz indirimlerinin devam etmesini beklediğini göstermişti.

Anket, Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin 17 kurumun katılımıyla gerçekleşti. Sonuçlara göre TCMB’nin 16 Aralık’taki toplantıda politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 14’e çekmesi bekleniyordu.

Ankette bugün yapılan toplantı için iki kurum 200 baz puanlık faiz indirim beklentisi içindeydi. Bir kurum 75 baz puan ve diğer bir kurum ise 25 baz puan indirim tahmininde bulundu.

Yabancıların faiz beklentisi

Unicredit bugün gerçekleştirilen toplantıda Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapacağını düşünüyordu. Bunun yanında 2022 senesinin başlarında ise politika faizini %12’ye kadar indireceğini tahmin ediyor.

Barclays ise TCMB’nin bu hafta 200 baz puanlık bir faiz indirimi yapmasını beklediğini ifade etmişti. Ek olarak Ocak ayında 100 baz puanlık bir indirim kararı daha almasını bekliyor.

Barclays, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın düşük faiz söyleminin tam olarak hangi rakama işaret ettiğinin de belirsiz olduğunu, ancak tüm planlanan faiz indirimlerini gelecek iki toplantıda yapılacağını öngörüyor.

Deutsche Bank ise Aralık ayındaki toplantıda TCMB’nin 100 baz puanlık bir indirim yapmasını beklediğini söylemişti. Sonraki üç para politikası toplantısında ise büyük bir faiz indirimi beklemediklerini belirttiler.

Merkez Bankası Faiz Kararı Ne Oldu?

16 Aralık 2021 Tarihli PPK Kararına göre 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranı 100 baz puan indirildi.

Merkez Bankası, politika faizini bugün 100 baz puan daha indirerek yüzde 14’e düşürdü.