MercadoLibre, ödemelerde BTC ve kripto paraları kabul etmeyi planlıyor

MercadoLibre, ödemelerde BTC ve kripto paraları kabul etmeyi planlıyor

E-ticaret devi MercadoLibre‘nin fintech kolu olan MercadoPago, Brezilyalı müşterilerinin Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve Paxos tarafından ihraç edilen ABD doları destekli stablecoin Pax Dollar (USDP) almasına, satmasına ve elinde tutmasına olanak sağladı. PayPal ve Facebook tarafından kullanılan blok zinciri altyapı platformu ABD merkezli Paxos tarafından Perşembe günü yayınlanan bir açıklamada, MercadoPago ve Paxos arasındaki ortaklık, kullanıcıların platformda satılan tüm ürünler için kripto para birimi kullanarak ödeme yapmalarını sağlayacak.

Bu haber, bugüne kadar kripto olmayan bir cüzdandaki en büyük stablecoin operasyonlarından birine işaret ediyor. ABD doları tutmak isteyen Brezilyalı kullanıcılar artık USDP satın alarak MercadoPago uygulamasında 1 Brezilya reali kadar düşük bir tutara bunu yapabilirler. Enflasyonla boğuşan Latin Amerika’da, sabit paralar fiat parasal değer kaybına karşı bir güvenlik ağı sağlayabilir.

MercadoLibre’nin en büyük pazarı olan Brezilya ile başlayan Paxos ile işbirliği, “Latin Amerika’da finansal hizmetlerin demokratikleşmesini hızlandırmayı” planlıyor. MercadoPago, kriptoyu tüm Brezilyalılar için daha kolay erişilebilir hale getirmeyi umarken, Paxos müşteri varlıklarını korumayı planlıyor.

MercadoPago, Brezilya merkez bankası tarafından bir ödeme kurumu olarak hareket etme yetkisine sahip olduğundan, platformların genel işleyişi ve entegrasyonu, Tulio‘ya göre Brezilya’da bir ofis açan ve kullanıcıların işlemlerini düzenleyicilere raporlayan Paxos tarafından yapılacak.