Meltem Demirörs: Jeopolitik Olaylar Kriptonun Güvenilirliğini Artıracak

Meltem Demirörs: Jeopolitik Olaylar Kriptonun Güvenilirliğini Artıracak

CoinShares baş strateji sorumlusu (CSO) Meltem Demirörs, mevcut jeopolitik olayların Bitcoin’in (BTC) bir değer deposu varlığa geçişine yardımcı olabileceğini söylüyor.

CoinShares baş strateji sorumlusu (CSO) Meltem Demirörs, Bloomberg Technology ile yaptığı yeni bir röportajda Emily Chang‘e Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgal etmesinin ardından dünya çapındaki yaptırımların ve Kanada‘daki kamyoncuların hükümetlerine karşı bir protesto sırasında bankacılık erişimini kaybetmelerinin Bitcoin’i riskli yatırım kategorisinden uzaklaştırabileceğini söyledi.

Demirör şöyle söyledi:

“Sadece Doğu Avrupa’da bu çatışmayı yaşamakla kalmıyoruz, aynı zamanda son zamanlarda Kanadalı kamyoncuları ve bankacılık sistemine erişimlerini kestiler. Bu da yine Bitcoin [ve] kripto para birimi hakkında çok fazla sesin olduğu bir örnekti.

Sanırım burada gördüğümüz, dünya çapında ilk kez, süper güçler tarafından yapılan savaşların gerçekten kurbanı olan insanların, vatandaşların bir seçeneğe sahip olduklarına dair artan bir farkındalık. Bitcoin ve kripto para birimleri politik olmayan küresel paralardır.”

CoinShares CSO’su Meltem Demirörs, Doğu Avrupa çatışma bölgesinin ötesinde artan kripto para birimi kullanımının, dünya çapındaki yatırımcıların jeopolitik krizlere yanıt olarak dijital varlıklara yöneldiğini gösterdiğini söylüyor.

“Ukrayna ve Rusya’da sadece ticaret faaliyetlerinde bir artış görmüyoruz, aynı zamanda insanlar dünya çapında neler olup bittiğine bakarken ABD’den birçok ticaret faaliyeti geliyor.

Belki de bu, Bitcoin’in artık riskli bir varlık olmaktan çıkıp potansiyel olarak zaman içinde risksiz bir varlığa dönüşmesinin başlangıcıdır.”

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ukrayna, Askeri Teçhizata Bağışların 15 Milyon Dolarlık Kısmını Harcadı

Meltem Demirörs Sürecin Yavaş İşleyeceğine de Değindi

Demirörs, Bitcoin’in gerçekten bir varlık olarak olgunlaşıp olgunlaşmadığını belirlemek için daha uzun bir zaman çerçevesinin, daha doğru bir ölçüm placağını söyleyerek sonuca varıyor.

“Birkaç hafta, bu tezin gerçekleşmesi için gerçekten yeterli bir süre değil; ancak önümüzdeki aylarda ve yıllarda, ilişkinin zaman içinde devam ettiğini daha kesin olarak kanıtlamamızı sağlayan çok daha fazla veriye sahip olacağımızı düşünüyorum.”