Meksika’nın Üçüncü En Zengini: Hemen Bitcoin Satın Alın

Meksika’nın Üçüncü En Zengini: Hemen Bitcoin Satın Alın

En zengin Meksikalılardan biri olan Ricardo Salinas Pliego, yatırımcıları Bitcoin‘e para ayırmaya çağırarak Bitcoin’e verdiği desteği sürdürüyor. Birincil kripto para birimini altına kıyasla ilk sıraya yazıyor.

Bitcoin Yeni Altındır

Meksikalı milyarder işadamı ve Grupo Salinas‘ın Kurucusu Ricardo Salinas Pliego yıllardır bir bitcoin savunucusu olarak bilinir. Geçen yıl, önde gelen dijital varlığa 2016 yılında 800 dolar civarındayken yatırım yapmaya başladığını itiraf etti.

Haziran 2021’de Salinas Pliego, BTC’nin “uluslararası değere sahip” bir finansal araç olduğunu belirtti. “Muazzam bir likidite ile alınıp satılmaktadır” ve bu nedenle her yatırımcı bunun bir kısmına sahip olmalıdır. Kısa bir süre sonra, tüm fiat para birimlerini “dolandırıcılık” olarak etiketledi ve seçmesi gerekirse önümüzdeki 30 yıl boyunca yalnızca Bitcoin tutacağını söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Meksika Devlet Başkanı Kripto Paraları Yasal Ödeme Aracı Olarak Kabul Etme Olasılıklarının Düşük Olduğunu Söyledi

Yakın tarihli bir tweet’te Meksikalı, desteğini ikiye katlayarak insanlara mümkün olan en kısa sürede BTC ekosistemine girmelerini tavsiye etti. Ayrıca ABD’yi, özellikle de Federal Rezerv’i, yarattığı “sahte para ölçeği” nedeniyle kınadı.


Devletlerin merkez bankacılığı sisteminin, COVID-19 pandemisinin neden olduğu ekonomik darbeyi azaltmak için trilyonlarca dolar bastığını belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, dolaşımdaki büyük miktardaki nakit ve diğer tartışmalı para politikaları, küresel olarak enflasyon oranlarının artmasına neden oldu.

Öte yandan, var olacak sadece 21 milyon BTC olacağı için bitcoin sonludur. Bu nedenle, çoğu kişi varlığı enflasyona karşı bir korunma ve parasal bir kriz sırasında uygun bir yatırım çözümü olarak görüyor. Örnekler arasında Paul Tudor Jones ve Jordan Peterson sayılabilir.

Meksika’nın en zengin üçüncü adamı olarak bilinen Salinas Pliego da bu açıklamanın destekçisi. Bitcoin’in “yeni dijital altın” olduğunu söylüyor. Her iki varlığın da benzer kullanım durumları var, ancak kripto para birimi üstün, çünkü onu taşımak “ceplerinizde altın bulundurmaktan çok daha kolay” dedi.

Banco Azteca BTC Hizmetleri Sunmak Üzereydi

Grupo Salinas, Banco Azteca‘nın (Meksika’nın önde gelen bankalarından biri) ana şirketidir. Bu yılın haziran ayında Salinas Pliego, finans kurumunun müşterilerine kripto fırsatları sağlama niyetini açıkladı.

Ancak ülkenin Merkez Bankası, Maliye Bakanlığı ve Ulusal Bankacılık ve Menkul Kıymetler Komisyonu, dijital varlıkların Meksika’daki mevcut yasaya göre para olarak kabul edilmediğini yineledi. Bu nedenle bankaların hiçbir şekilde bitcoin ve altcoinler ile işlem yapma izni yok.