Meksika, 2024’te CBDC’leri kullanıma sunma planlarını doğruladı

Meksika, 2024’te CBDC’leri kullanıma sunma planlarını doğruladı

Perşembe günü yayınlanan bir tweet’e göre Meksika, 2024’te yeni bir ulusal merkez bankası dijital para birimini (CBDC) tanıtacağını duyurdu.

Meksika başkanlığını temsil eden bir hesabın tweet’i, “yeni teknolojilerin ve yeni nesil ödeme altyapısının” Meksika’nın finansal açıdan daha kapsayıcı olmasına yardımcı olacağını vurguladı.

CBDC için yapılan planlar, Meksika Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador‘un Meksika’nın El Salvador’un ayak izlerini takip etmesini ve Bitcoin ( BTC ) gibi kripto para birimlerini yasal para birimi olarak kullanma olasılığının düşük olduğu yönündeki son açıklamasını takip ediyor.

Meksika’daki en az iki milletvekili, ülkenin “kripto ve fintech’e geçişe” öncülük etmek için dijital varlıkları benimsemesini önerdi.

Meksika’nın en zengin adamlarından biri olan Ricardo Salinas Pliego, Banco Azteca’nın kripto para birimlerini kabul etmeyi düşüneceğini de belirtti.

Milyarder kısa süre önce 957.200 Twitter takipçisini fiat parayı geride bırakmaya ve BTC’ye yatırım yapmaya çağırdı ve onlardan mesajı retweet etmelerini istedi.

Kamu ve iş sektörlerinde çok sayıda insan kripto kullanımını savunsa da, ülkedeki yetkililer 2020 yılında kartellerin kara para aklamak için dijital para birimleri kullandığını belirtti.

Dünya genelinde kripto para birimlerinin artan popülaritesi ile Meksika da dahil olmak üzere dünya çapındaki hükümetlerin bir CBDC kurmayı düşünmesi şaşırtıcı olmamalı.

Bunun yanında Endonezya Merkez Bankası, ulusal para birimlerinin dijital versiyonlarının kripto para birimlerinin artan benimsenmesiyle mücadele etmek için değerli bir silah olabileceğini düşünüyor.