Meğer Binance’in Hack Koruması için 1 Milyar Dolarlık Savaş Sandığı Varmış

Meğer Binance’in Hack Koruması için 1 Milyar Dolarlık Savaş Sandığı Varmış

Binance, şeffaflığını artırmak amacıyla hack koruma fonunun cüzdan adreslerini paylaştı.

Binance Güvenli Varlık Fonu 1 Milyar Dolara Ulaştı

Binance, kendisini olası bir saldırıya karşı korumak için büyük adımlar atıyor.

Önde gelen kripto borsası, SAFU olarak da bilinen Secure Asset Fund‘ın 1 milyar dolara ulaştığını duyurdu. SAFU, 2018’de piyasaya sürüldü ve borsa kullanıcıları için koruma kalkanı olması amacıyla kuruldu. Firma başlangıçta tüm işlem ücretlerinin %10’unu fona tahsis etti ve son zamanlarda varlıklarını iki cüzdana taşıdı.

Şeffaflığı artırmak amacıyla Binance, 29 Ocak açılış fiyatında 1 milyar dolar değerinde olan iki cüzdan adresini paylaştı. Fon şu anda 7.952 Bitcoin, 1.036.269 Binance Coin ve 300 milyon Binance sabitlenmiş USD tutuyor. Fonun yaklaşık %30’u dolara sabitlenmiş olsa da değeri Bitcoin ve Binance Coin’in oynaklığı nedeniyle piyasa koşullarına göre dalgalanıyor.

Binance CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamada, fonun on haneli dönüm noktasına ulaştığını şöyle bildirdi:

“Binance’de her zaman ‘fonlar güvende’ dedik ve bugün Binance Güvenli Varlık Fonu boyutu, kullanıcıları bu tür olası sorunlara karşı korumanın yanı sıra etkili bir koruma görevi görüyor.”

Güncelleme, dijital varlık borsalarında bir dizi büyük saldırı ve güvenlik ihlalini takip ediyor. Bilgisayar korsanları, İnternet tabanlı sıcak cüzdanlara erişim sağlayarak Bitcoin ve Ethereum gibi varlık ticareti yapan platformları sık sık hedef alıyor ve borsalar saldırılar ile başa çıkmak için hizmetleri duraklatmak zorunda kaldıkça kullanıcıları belirsizlik içinde bırakıyor. Borsalar genellikle bu tür saldırıların yükünü taşır, böylece kullanıcılar fonlarını kaybetmezler.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ARK Invest daha fazla Robinhood hissesi alarak yatırımlarını arttırdı

Bu ayın başlarında, Crypto.com bilgisayar korsanları borsasını tehlikeye attığında yaklaşık 34 milyon dolar kaybetti. Borsa, üç gün sonra saldırıyı onaylamadan önceki gün para çekme işlemlerini duraklattı; ancak olayın nasıl olduğunu netleştirmedi. BitMart ve AscendEX‘in her ikisi de sıcak cüzdanlarını geçen ay tehlikeye attı ve sırasıyla 196 milyon dolar ve 77,7 milyon dolar kaybetti. Binance’in kendisi de 2019’da 40 milyon dolarlık bir hack’e maruz kaldı.

Binance Bu Kadar Yatırım Yapsa da Varlıkları Koruyabilir mi?

Bu konu tam bir muamma. Borsaların bu tarz saldırılara maruz kalmalarından dolayı yaşadıkları sıkıntılar ortadadır. Ne kadar yatırım yaparsanız yapın, hacker takımları fare deliği kadar küçük bir açık dahi bulsa buğday dolu ambara, yani borsalara bir şekilde sızıyorlar ve sıcak cüzdanları hızlıca boşaltıyorlar. Durum farkedilene kadar yükünü almış olan hacker takımları kripto paraları çoktan nakde çevirmiş oluyorlar.