Mastercard, Kripto Endüstrisine Danışmanlık Hizmeti Sunacak

Mastercard, Kripto Endüstrisine Danışmanlık Hizmeti Sunacak

Kredi kartı ve ödeme devi Mastercard, danışmanlık hizmetlerini kripto endüstrisine genişletiyor.

Yeni bir duyuruda şirket, dijital varlıklardaki inovasyon akışına ayak uydurmak için ödeme odaklı danışmanlık hizmetlerini genişlettiklerini söyledi.

“İş dünyası bir yenilik akışıyla karşı karşıya: değişen tüketici tercihleri, hızlı dijital dönüşüm ve jeopolitik değişimler.

İşletmelerin kurum çapında gelişmelerine ve büyümelerini güçlendirmelerine yardımcı olmak için Mastercard bugün önde gelen ödeme odaklı danışmanlık hizmetini Açık Bankacılık, Açık Veri, Kripto ve Dijital Para Birimleri ve Çevre, Sosyal ve Yönetişim (ESG) alanlarına yönelik yeni uygulamalarla genişlettiğini duyurdu.”

Mastercard, 20 yılı aşkın bir süredir danışmanlık işinde bulunuyor; ancak Mastercard Data & Services başkanı Raj Seshadri‘ye göre şirket, müşterilerin modern zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için gelişmeye devam etmek istiyor.

“Ödemeler sadece başlangıç. Geçtiğimiz 20 yıl boyunca bankacılık, fintech, perakende, seyahat ve diğer sektörlerdeki müşterilerimizle birlikte çalışarak önlerine çıkan her zorluğu ve fırsatı anlamalarına ve yönlendirmelerine yardımcı olduk.

Danışmanlığın bu evrimi, değişen dünyanın ve değişen işimizin farkındadır. İşimiz, müşterilerin günümüzün zorluklarını aşmalarına ve sırada ne olduğunu tahmin etmelerine yardımcı olmakla ilgili.”

Kredi kartı devinin kripto danışmanlık hizmetleri, takas edilemeyen tokenlerden (NFT’ler) merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC’ler) kadar çok çeşitli blok zinciri sektörlerini kapsayacak.

“Mastercard’ın bankalar ve ticaret yapanlar için danışmanlık çabaları, erken aşama eğitim, risk değerlendirmeleri ve banka çapında kripto ve NFT stratejisi geliştirmeden kripto kartlarına ve kripto sadakat programlarının tasarımına kadar bir dizi dijital para birimi kapasitesini kapsıyor. Mastercard, kripto para birimlerinde türünün en iyisi çözümler sunan dijital olarak yerel firmalarla ortaklıklar kurmuştur ve fintech’lerin pazara açılma planlaması ve ticarileştirme stratejileri aracılığıyla yeni pazarlara açılmasına yardımcı olmuştur.

Örneğin, odak noktalarından biri, merkez bankalarının Mastercard’ın test platformunu kullanarak bir merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) tasarımını ve dağıtımını keşfetmesine yardımcı olmak, dağıtımdan önce çeşitli senaryoları araştırmalarına olanak tanımak ve ödeme sistemleri, politika ve düzenleme konusunda derin uzmanlıktan yararlanmaktır.”

Geçen ay Mastercard, müşterilerin Coinbase’in yeni NFT platformunda kredi kartıyla NFT’leri doğrudan satın almalarını sağlamak için kripto borsası devi Coinbase ile ortaklık kurdu. Ortaklık, NFT’leri blok zincirine yeni başlayanlar için daha erişilebilir hale getirerek, bu müşterilerin NFT’leri kripto yerine fiat olarak satın almalarına olanak tanır.