Altcoin Haberleri

Mastercard Bu Hamle İle Kripto Alanını Coşturacak! İşte Detaylar

Mastercard, merkez bankalarını dijital para ünitelerini keşfetme ve geliştirme konusunda desteklemek emeliyle merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) programını başlattı. Bu atak, CBDC’lere yönelik artan global ilgiye cevap olarak geldi. Ayrıyeten bu yazı programı başlatmak için uygun bir vakit haline getirdi. Mastercard Dijital Varlıklar ve Blockchain Lideri Raj Dhamodharan, şirketin çeşitli ödeme usulleri ortasında birlikte çalışabilirliği artırma konusundaki kararlılığını lisana getiriyor. Öbür taraftan bunun gelişen bir ekonomiyi teşvik etmedeki ehemmiyetini vurguladı. Ağustos ayında başlayan CBDC programı dikkat çekiyor. Ripple, Consensys, Fluency ve Fireblocks üzere değerli ortaklarla işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Mastercard ve CBDC inovasyonuna istikamet verecek işbirliği

Mastercard’ın CBDC programı, CBDC’lerin klasik para tipleri kadar kullanıcı dostu olması gerektiği inancından hareket ediyor. Şirket, merkez bankalarının global iktisada yenilikçi ve bedelli eklemeler yapmasını sağlayan tahliller sunuyor. Böylelikle CBDC’lerin tam potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlıyor. Bilhassa, Memleketler arası Ödemeler Bankası (BIS) anketi, bankaların yaklaşık %93’ünün CBDC imkanlarını araştırdığını söylüyor. Öteki taraftan bunların %60’ının stablecoinlerin CBDC ile ilgili eforlarını hızlandırdığını kabul ettiğini ortaya koyuyor.

Mastercard CBDC’lere yaklaşımı ile açık yahut kapalı CBDC modellerini savunmak yerine merkez bankalarının eşsiz ihtiyaçlarını desteklemeye odaklanıyor. Şirketin birincil odak noktası, ödeme sistemlerinde seçenek sunmak. Ayrıyeten teknolojik ilerlemeyi teşvik etmek. Öteki taraftan dünya dijital ödemelere geçerken istikrar, mevzuata uygunluk ve tüketicinin korunmasını sağlamak.

Dijital bir gelecek için işbirliği

Mastercard’ın dünya çapında merkez bankalarıyla olan kapsamlı bağ ağı var. Buna nazaran şirketi bu kurumlar ve CBDC alanındaki kilit oyuncular ortasındaki işbirliğini kolaylaştıracak biçimde konumlandırıyor. Mastercard, merkez bankalarını yaygın olarak kabul gören ödeme sistemleriyle birleştiriyor. Böylelikle dijital para ünitelerine inançlı, sıkıntısız ve kıymetli bir geçişe katkıda bulunmayı amaçlıyor. Bilhassa, BIS daha evvel çerçevelerini korumak için “güvenli ve dirençli” CBDC programlarının geliştirilmesine yönelik kılavuzlar yayınlamıştı.

Mastercard, İngiltere Merkez Bankası, BIS İnovasyon Merkezi, Avustralya Merkez Bankası ve Hong Kong Para Otoritesi de dahil olmak üzere önde gelen merkez bankaları ile çalışıyor. Bu iştirak, Mastercard’ın CBDC’leri global ölçekte geliştirme ve merkez bankaları ile manalı paydaşlıklar geliştirme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Visa’nın CBDC’leri keşfi

Mastercard CBDC’leri keşfetme konusunda yalnız değil. Bir başka büyük ödeme şirketi olan Visa da adım atıyor. Buna nazaran CBDC’leri operasyonlarına entegre etmenin yollarını etkin olarak araştırıyor. Visa’nın “her şeyi zincire dahil etme” konusundaki kararlılığı var. Buna nazaran pratik uygulama yoluyla öğrenmeyi ve merkez bankalarıyla kıymetli içgörüleri paylaşmayı içeriyor. Hem Mastercard hem de Visa’nın bu işbirlikçi yaklaşımı dikkat çekiyor. Kriptokoin.com olarak baktığımızda CBDC’lerin global finansın geleceğindeki artan değerini yansıtıyor.

Kaynak: Kripto Koin

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu