Bitcoin HaberleriHaberler

Blockchain Teknolojileri Alanında Uzman Avukatlardan Marta Belcher, Bitcoin’in Siber Suçlar İçin İdeal Olduğu Görüşüne Katılmıyor

Son zamanlarda artan siber saldırılar kripto para birimleriyle ilgili gizlilik endişelerine yol açtı.

Mayıs ayının başlarında, Colonial Pipeline‘a bir fidye yazılımı saldırısı yapılmıştı. Şirket, bilgisayar korsanlarına tam 5 milyon dolar kripto para ödemek zorunda kaldı. Bu ayın başlarında, ABD Adalet Bakanlığı, FBI’ın 2,3 milyon dolar değerindeki Bitcoin‘i başarıyla kurtardığını duyurdu .

Blockchain teknolojileri alanında uzman avukatlardan Marta Belcher, insanların büyük bir bölümünün Bitcoin’in anonim olmadığını hala anlamadığını söylüyor. Belcher diyor ki:

“Sonsuza kadar bir deftere kalıcı olarak kaydedilmiş genel bir anahtarınız var ve bunu herkes görebilir. Yetkililer de bunu görebilir.”

Belcher, finans için gerçekten merkezi olmayan bir yapıya sahip olmanın mahremiyet ve sivil özgürlükler için gerekli olduğunu söylüyor.

ABD hükümeti ve dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, geleneksel finansal sisteme yaptıklarına benzer düzeyde gözetimi kripto para birimlerine de uyguluyorlar.

ABD Adalet Bakanlığı, gizliliğe dayalı kripto paraları “anonimliği artırılmış kripto para birimleri” olarak adlandırdı ve potansiyel olarak suç teşkil ettiklerinde ısrar ediyor. Bu da, insanların kripto para birimleri aracılığıyla anonim işlemler yapma olasılığını ortadan kaldırıyor.

Belcher, merkez bankası dijital para çalışmalarını potansiyel olarak sivil özgürlükleri tehdit edebilecek bir tür hükümet gözetimi olarak görüyor.

Amerika’lı teknoloji avukatı, ülkelerin dijital paraları (CBDC) insanlara tek finansal araç olarak verildiğinde, her eylemin hükümet tarafından izlenebileceğini dile getirdi. Belcher konuşmalarına şöyle devam etti:

“İnsanların gerçekten anlamaları gerekiyor ki, finansal işlemler birinin yaşamının derinliklerine ve siyasetlerinin derinliklerine açılan bir penceredir. Bütün paranın bir hükümet tarafından dijital olarak yönetilmesi fikri konusunda çok endişeliyim.”

Belcher, düzenleyicilerin yasadışı kripto para faaliyetlerini diğer dijital paralardan ayırt etmesinin zorunlu olduğuna inanıyor.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu