Faydalı BilgilerHaberler

Margin ,Vadeli (Kaldıraçlı) İşlemler ve Detayları.

İzole Cross

Kaldıraçlı işlemler spot alım, satım işlemlerine nazaran ,daha yüksek kar ve zarar potansiyeli olan işlemlerdir. İşlem stratejisi aşamasında X kaldıraç oranına göre potansiyel kazançlarınız ve zararlarınız,  spot piyasada işlem yapan kullanıcılara göre daha fazla farklılık gösterir.

Spot piyasada %2′lik bir düşüş durumunda vadeli işlemlerde X kaldıraç oranını x10 olarak varsayarsak vadeli işlemde %20 bir kayıp yada kazanç durumu oluşacaktır.

X çarpan durumu doğrudan kar zarar hesaplamasında kullanılır. Margin işlemlere başlamadan önce kontrol etmeniz ve bir takım düzenlemeler yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle vadeli cüzdan kısmına bakiye eklemesi yapmanız, ardından işlemi cross yada izole olarak mı  başlatmak istediğinize karar vermeniz gerekiyor.

Sonrasında kaldıraç oranı ayarlaması yapmalısınız. Bu risk durumunuza göre x2 ve x150 orana kadar değişkenlik göstermektedir.

İzole margin olarak başlanılan işlem, vadeli hesabın tamamını kapsamayarak sadece mevcut işleme girdiğiniz kadarını teminat gösterir ve teminatınızın yetmediği alanda likidasyon olunur.

Bu şu demektir; 200 dolar vadeli alanda bakiyeniz mevcut ise ve siz 100 dolar ile bir işleme dahil olmuş iseniz sadece 100 dolar olan kısım etkilenir.

Cross işlemlerde ise vadeli cüzdandaki tüm bakiyeniz tasfiye miktarına kadar likidite eklenir ve kayıp sonunda tüm vadeli cüzdan bakiyeniz etkilenir.

Bu şu demektir: 200 dolar vadeli alanda bakiyeniz mevcut ise ve siz 100 dolar ile bir işleme dahil olmuş iseniz işlemde olmayan 100 dolar bakiyeniz tasfiye miktarına bağlı olarak ekleme yapılır yada çıkarım olur.

Bu işlem tamamen otomatiktir ve tasfiye miktarına ulaşmanız durumunda tüm bakiyeniz doğrudan etkilenir. İzole işlemler bakiye ekleme çıkarma işlemleri sizin kontrolünüzdedir.

Cross işlemlerde tamamen sistem otomatik hareket eder ve size müdahale ettirmez. Bir diğer önemli husus ise işleme başlarken X kaldıraç oranı nasıl başlamış ise işlem sırasında değişim yapmanız herhangi bir etki yaratmadığı gibi bir sonraki işleminiz için düzenleme olarak kabul edilir.

Margin işlemler aşamasında 2 farklı seçenek mevcut

1.Mevcut Token’larınız ile borçlanma yaparak yapılan kaldıraçlı işlemlerdir.

2.USDT ile X kaldıraç oranı hesap edilerek yapılan kaldıraçlı işlemlerdir.

Token ile yapılan işlemler borçlanma ve borç ödeme durumlarından dolayı ilk etap biraz karışık gelebilir. O nedenle USDT sürekli vadeli işlemler daha anlaşılır olacaktır.

Token ile yapılan işlemlerin sonlanması için alınan borçların tamamının ödenmesi ve ardından işlemin kapanması gerekir. Bu durum açık işlemler kısmından kontrol edilebilir.

Margin işlemler aşırı riskli olduğundan dolayı burada yazılan hiçbir yazı yatırım tavsiye olarak algılanmamalıdır. Sadece kullanımı ve önemli durumlar kaleme alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu