Malezya’da ele geçirilen yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri %4,000’in üzerinde artış gösterdi

Malezya’da ele geçirilen yasadışı Bitcoin madencilik makinelerinin değeri  %4,000’in üzerinde artış gösterdi

Malezya, çeşitli operatörler üzerindeki baskıyı sürdürüyor. Yetkililer 2021’de yasadışı Bitcoin madenciliği ile ilgili en yüksek vakaları kaydetti.

Malay Mail’in bildirdiğine göre, Malezya Suç Soruşturma Departmanı (CID), 54 milyon RM’lik (12,9 milyon dolar) rekor değerde yasadışı Bitcoin madencilik ekipmanına el koyduğunu açıkladı. 

2020 ile karşılaştırıldığında, el konulan ekipmanın değeri 1.26 milyon RM (331.000 Dolar) olarak gerçekleşti ve bu da %4.185‘lik bir artışı temsil ediyor. 

Kurumun başkanı Datuk Seri Abd Jalil Hassan’a göre, yetkililer yasadışı kripto madenciliği ile ilgili olarak yaklaşık 570 soruşturma açtı ve 528 kişiyi tutukladı. 2020’de 26 tutuklamadan 20’sine soruşturma açılmıştı.

Suçluların çoğu 18 ila 30 yaşları arasındaydı ve Selangor, Kuala Lumpur, Perak ve Penang’da çok sayıda madencilik faaliyeti gerçekleştirildi. 

Kurum, faillerin faaliyetlerini maskelemek için endüstriyel durumu kullanan sürekli bir güç kaynağı nedeniyle bölgelerin çekici olduğunu kaydetti.

Ayrıca, CID, kripto para birimleriyle ilgili fidye yazılımı ve Ponzi şemalarında bir artış tespit etti. Kayıplar, 2021’de küresel kripto suçunun 14 milyar dolarlık bir kayıp kaydettiği küresel eğilimi yansıttı.

Malezyalı yetkililer, yasadışı madenciliği engellemek için ısı modellerini tespit etmek ve olağandışı elektrik tüketimini izlemek adına insansız hava araçları kullanıyor.