Malezya Maliye Bakan Yardımcısı Yamani: Kriptoların Finansal Hükmü Yok

Malezya Maliye Bakan Yardımcısı Yamani: Kriptoların Finansal Hükmü Yok

Malezya Maliye Bakan Yardımcısı, ülkenin kripto para birimlerini evrensel para birimi özellikleri göstermedikleri için geçerli bir finansal seçenek olarak tanımadığını söyledi.

3 Mart’ta (bugün) Dewan Rakyat’ta (Parlamentonun alt meclisi) Milletvekili Nurul Izzah Anwar‘ın bir sorusuna yanıt veren Bakan Yardımcısı Il Yamani Hafez Musa şunları söyledi:

“Bitcoin ve Ethereum gibi dijital varlıklar, fiziki para özelliği göstermediği için ödeme aracı olarak kullanılmaya uygun değildir. Genel olarak, dijital varlıklar bir değer deposu ve iyi bir değişim aracı değildir.” 

Bakan Yardımcısı sözlerine şöyle devam etti:

“Bu, spekülatif yatırımlar sonucunda volatiliteye maruz kalan dijital varlıkların durumundan kaynaklanıyor.”

Yanıtladığı soru, hükümetin para birimlerini ve kripto para birimlerini düzenlemedeki rolüyle ilgiliydi. Milletvekili ayrıca Malezya Merkez Bankası‘nın Dunbar Projesine katılımını göz önünde bulundurarak herhangi bir hükümetin dijital para birimi oluşturma planı olup olmadığını sordu.

Bu girişim, uluslararası finansal işlemlerde merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC‘ler) kullanımını test etmek için birkaç ülkenin bankacılık yetkililerini Uluslararası Ödemeler Bankası‘nın (BIS) İnovasyon Merkezi ile bir araya getiriyor.

Malezya Maliye Bakan Yardımcısı Yamani kriptoya karşı çıkıyor

Yamani’nin kripto para birimine karşı argümanları, oynaklığı, hırsızlık riski, geleneksel ödeme sistemlerine kıyasla düşük işlem hızı ve çevre üzerindeki ağır etkisi, Bitcoin’e odaklanmayı içeriyordu.

Ayrıca, ülkenin merkez bankasının bir CBDC yayınlamadığını; çünkü Malezya’nın yerel ödeme sistemlerinin ülkenin parasal istikrarını ve gerçek zamanlı dijital ödemelerini destekleyecek kadar güvenli ve verimli olduğunu savundu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bu Platformda Ukraynalı Kullanıcılar İçin İşlem Ücreti Yok!

Ancak Bakan Yardımcısı, kripto para birimlerini yatırım yapılabilecek bir sınıf varlık olarak kabul etti. Bu nedenle, Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu‘nun (SC) bunları menkul kıymetler olarak kabul ettiğini ve ticaretini düzenlediğini söyledi.

Malezya, geçtiğimiz yıl yasadışı Bitcoin madenciliği konusunda sert tavır aldı ve yasadışı madencilik operatörlerine yönelik sürekli baskılarında şimdiye kadar milyonlarca dolar değerinde madencilik ekipmanına el koydu.