Madencilerin Elektrik Başvuruları, İzlanda Kamu İdaresi Tarafından Reddedildi

Madencilerin Elektrik Başvuruları, İzlanda Kamu İdaresi Tarafından Reddedildi

Kısa Notlar

  • İzlanda’nın birincil elektrik üreticisi, yeni kripto madencilerinin ada ülkesinde tesis açma başvurularını reddediyor.
  • Bu durum, depolanmış enerji kaynaklarının azalmasıyla ortaya çıktı.
  • İzlanda, bulut madenciliği devi Genesis Mining, Bitfury ve Hive Blockchain Technologies’e ev sahipliği yapıyor.

Fazla enerji arzı azaldıkça İzlanda’nın enerji açısından zengin ve politik olarak elverişli bir kripto madenciliği konumu olarak ün kazandığı günler sona eriyor gibi görünüyor.

Ülkenin elektriğinin neredeyse dörtte üçünü sağlayan devlete ait elektrik kuruluşu Landsvirkjun, düşük hidroelektrik rezervuar seviyeleri, bir elektrik santrali arızası ve tedarikteki gecikme nedeniyle alüminyum izabe tesisleri gibi ağır endüstriyel tüketicilere yönelik arzı azalttı. Bu azalma hemen etkili oldu. Landsvirkjun CEO’su Bloomberg’e, mevcut enerji fazlasının 2021’den 2022’ye kadar tükenebileceğini belirtti.

İzlanda’daki gücün çoğu hidroelektrik üretimi ve jeotermal kaynaklardan elde ediliyor. Çevreci olma iddialarına rağmen, daha fazla enerji tesisi inşa etmek, değerli bir Avrupa vahşi doğasının jeomorfolojisini değiştirebilir.

Bu yeni arz sıkıntısına paralel olarak, bitcoin madencilerinin elektrik arzı için başvurularını reddediyor. Madencilerin gerekli hesaplama enerjisi de kademeli olarak arttığından, bu reddetmeler bir dereceye kadar anlamlıdır, çünkü madencilik için gereken enerji Nisan 2021 civarında 2015’te gerekli olanın 66 katıydı.

İzlanda artık madencilerin sığınağı değil

İzlanda, dört yıl önce küresel hash oranının %8’ine sahip olarak madenciler için bir sığınaktı, ancak şimdi Cambridge Üniversitesi’nden alınan son verilerin gösterdiği gibi, küresel aylık hash oranının yalnızca yaklaşık %0,4’üne sahip olmakla övünüyor. Düşük jeopolitik risk ve bol yeşil enerji iklimi, dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden bazılarının İskandinav bölgesinde tesis açmasına neden oldu. Düşük mevsimsel sıcaklıklar da zararı azaltıyor. Düşük sıcaklıklar, madencilik için kullanılan bilgisayar ekipmanlarının verimli çalışması için elverişlidir.

Philip Salter ve diğerleri tarafından ortaklaşa kurulan Genesis Mining, bölgeye giren ilk madencilik ağır toplarından biriydi ve şimdi 1000 GH hashrate sahipler. Yalnızca Ethereum madenciliği yapmak üzere tasarlanan Enigma tesisleri, İzlanda’da en çok kullanılan ikinci enerji kaynağı olan jeotermal enerjiden güç alıyor. Hive Blockchain Technologies Ltd. ve Bitfury Holding BV gibi diğer şirketler de ülkede faaliyet gösteriyor. Elektrik fiyatları, Çin’deki arz sıkışıklığı sırasında Ekim ayında 13 yılın zirvesine ulaştı.

Norveç madenciliği yasaklamak istiyor

İzlanda hükümeti, insanların bitcoin tutmasına ve madenciliğine izin veriyor; ancak ülkeden bitcoin şeklinde fon çıkışını engel oluyor. İzlanda’nın Kuzeyli kuzeni Norveç, aylık küresel hash oranının yaklaşık %0,58’ine sahip olmakla övünüyor ve ABD, aylık %35,4’lük bir küresel hash oranıyla hâlâ başı çekiyor. Norveç, İsveçli meslektaşlarının yakın zamanda Avrupa Birliği’nde Proof-of-Work madenciliğini yasaklamayı önerdiği gibi, bir bitcoin madenciliği yasağını düşünüyor.