Macaristan merkez bankası başkanı AB çapında kripto para ticareti ve madencilik yasağı istiyor

Macaristan merkez bankası başkanı AB çapında kripto para ticareti ve madencilik yasağı istiyor

Macaristan Merkez Bankası Başkanı György Matolcsy, Avrupa Birliği genelindeki tüm kripto para ticareti ve madencilik operasyonlarının genel olarak yasaklanmasını önerdi.

Başkan Matolcsy, Macaristan merkez bankası olarak da bilinen Magyar Nemzeti Bank (MNB) tarafından paylaşılan “AB’de kripto ticareti ve madenciliğini yasaklamanın zamanı geldi” başlıklı bir blog yazısında Çin tarafından uygulanan son kripto yasağına atıfta bulundu.

Ayrıca, Rus merkez bankasının yerel kripto para ticareti ve madenciliği konusunda kapsamlı bir yasak çağrısında bulunan önerisine de dikkat çekti. Kripto yasağı tekliflerine karşılık veren Matolcsy, şunları söyledi:

“Teklif ile tamamen aynı fikirdeyim ve ayrıca AB’nin bitcoin üretmek için kullanılan madencilik yöntemini yasaklaması gerektiği fikrini destekliyorum.”

Başkan, kripto para biriminin “yasadışı faaliyetlere hizmet etme ve finansal piramitler oluşturma eğilimi” potansiyeline güçlü bir şekilde inanıyor.

Matolcsy, son bir notta yatırımcıların finansal piramitler ve bununla ilgili risklere karşı koymak için kripto para birimlerinin tamamen yasaklanması çağrısında bulundu.

Bunun yanında Eylül 2021’de, Macaristan’ın Budapeşte kentindeki Graphisoft Park’ta efsanevi Bitcoin ( BTC ) yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun bronz bir heykeli dikildi.

Heykel, BTC logolu bir kapüşonlu giyen, yüz özelliği olmayan bir figürün üst yarısını gösteriyor. Macar kripto borsası Shinrai’nin CEO’su Debreczeni Barnabás, törende konuşan çok sayıda kripto girişimcisi arasındaydı:

“Satoshi Nakamoto, insanları finansal egemenlikle güçlendiren herhangi bir aracıdan bağımsız bağımsız bir para yarattı. Bu heykeli kendimize cesaretin erdem olduğunu hatırlatmak için diktik. Büyük hayaller kurmaya devam etmeliyiz.”