Bitcoin HaberleriHaberler

İngiltere’deki Bir Bitcoin Reklamı Riskli Olduğu İçin Yasaklandı

Luno borsası, reklam kampanyasını Şubat ayında Londra'nın metro istasyonları ve otobüslerinde yayınlamıştı.

Ünlü kripto para borsası Luno’nun metro istasyonlarında ve otobüslerde yayınladığı Bitcoin reklamları yanıltıcı olarak nitelendirildi.

Pek çok yerde sergilenen reklam afişlerinde “Bitcoin’i Metroda görüyorsanız, satın alma zamanı” diyor. Reklamlar, Şubat ayında kripto para piyasasında yapılan düzeltmelerle stratejik olarak yerleştirildi.

Bununla beraber, Reklam Standartları Kurumu (ASA), reklamların Bitcoin gibi dijital varlıklara yapılan yatırımlarla ilişkili riskleri küçümsediğini düşünüyor . Ayrıca afişlerde herhangi bir risk uyarısınında olmadığı belirtildi.

ASA tarafından Çarşamba günü yapılan açıklama şu şekilde,

“Reklamın Luno borsası aracılığıyla Bitcoin yatırımı yapmanın açık ve kolay olduğunu, özellikle de hitap ettiği kitlenin kripto para birimlerini anlamada deneyimsiz olma ihtimalinin yüksek olduğu göz önüne alındığında, sorumsuzca öneri yaptığı kanısına vardık” dedi.

Luno borsasının tanıtımına karşı reklam düzenleyicisinin aldığı üç şikayete yanıt olarak somut adımlar atılmaya başlandı.

Bitcoin Reklamının Yasaklanması İlk Değil

Daha öncede yine ASA tarafından Bitcoin ticaretinin yapıldığı Coinfloor şirketinin reklamları yasaklanmıştı.  Bazı kripto para yorumcuları reklam yasaklarının Bitcoin’e karşı atılan yeni hamleler olduğunu düşünüyor.

Luno borsası hakkında gelen üç şikayet de reklamların yanıltıcı olduğunu ve yatırımın riskini belirtmediği yönünde oldu. Burada şirketin reklamın tüketicilerin deneyimsizliğinden mi yoksa saflığından mı yararlandığı sorgulanarak işlemler yapıldı.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu