Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, Devleti Kripto Para Madenciliği Yapmaya Çağırdı

Belarus Cumhurbaşkanı Lukashenko, Devleti Kripto Para Madenciliği Yapmaya Çağırdı

Kripto para madenciliğine yönelik bir hamle de Belarus’tan geldi. Ülkenin Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, hükümeti kripto para birimi madenciliği yapmaya çağırdı.

Rus haber ajansı RBC’nin aktardığı bilgilere göre Lukashenko, 27 Ağustos’ta Petrikovsky madencilik ve işleme tesisinin açılışında yaptığı konuşmada, işçileri yurtdışında düşük ücretli çiftçilik pozisyonlarını sürdürmek yerine Belarus’ta kripto madenciliğine geçmeye çağırdı.

Başkan, Belarus’un kripto para madenciliğine güç sağlamak için yeterli elektrik kaynağına sahip olduğunu ve gelir elde etmek için kullanılabilecek pek çok terk edilmiş sanayi sitesinin bulunduğunu dile getirdi. Lukaşenko diyor ki:

“Kripto para birimlerini veya adı her neyse madenciliğe başlayın. Ülkede yeterince elektrik var.”

Petrikovsky tesisi, dünyanın en büyük potasyumlu gübre üreticilerinden biri olarak biliniyor ve 2019 itibariyle küresel arzın %20‘sini oluşturuyor.

Lukashenko‘nun son kripto madenciliği çağrısı, Belarus hükümetinin büyüyen kripto para madenciliği endüstrisine geçme çabalarını takip ediyor.

Şubat ayında Belarus Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı, potansiyel bir hamle için kripto madenciliğinin risklerini ve faydalarını araştırdığını söylemişti.

Ek olarak Nisan 2019’da Lukashenko, kripto para madenciliği yapmak ve satmak için ülkenin ilk nükleer santralinden gelen fazla enerjiyi kullanmayı teklif etti.