Litecoin ve Dfinity Bir Gecede %10’dan Fazla Artış Gösterdi

Litecoin ve Dfinity Bir Gecede %10’dan Fazla Artış Gösterdi

Litecoin ve Dfinity, kripto paraların küresel piyasa değeri artarken bir gecede önemli kazançlar elde etti. Litecoin, 219,60 dolarlık bir fiyata ulaştı.

Litecoin’in değeri bir gecede %16,2 oranında yükselirken, lider tablosunda on beşinci sıradan on ikinci sıraya yükseldi. Litecoin şu anda 14.75 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. 

Litecoin, Bitcoin’den neredeyse üç yıl sonra, Ekim 2011‘de piyasaya sürüldü. Popüler bir Bitcoin forumunda lansmanını duyuran eski Google mühendisi Charlie Lee tarafından yaratıldı ve “Bitcoin’in lite versiyonu” olarak nitelendirildi.

Tüm temel özellikleriyle Litecoin, Bitcoin’in alternatifi olmayı hedefledi. Bu hafta Çarşamba günü Forbes, Litecoin’in Vast Bank müşterilerinin FDIC sigortalı bir çek hesabı aracılığıyla satın alabileceği sekiz kripto para biriminden biri olduğunu duyurdu

Dfinity’nin İnternet Bilgisayar Projesi de (ICP), son zamanlarda tüm dikkatleri üzerine toplamaya başladı. ICP %9.79 artarak 72.10 dolara ulaştı. 

İnternet Bilgisayar Projesi, bulut bilişim teknolojisine blok zinciri tabanlı bir alternatif sağlamayı amaçlayan akıllı bir sözleşme platformudur. 

Dfinity, ICP aracılığıyla WhatsApp, Linkedin, Uber ve TikTok gibi dev uygulamalara merkezi olmayan alternatifler getirmeyi umuyor. 

ICP, piyasaya sürüldüğü gün Coinbase Pro‘da listelendi. Büyük lansmanına rağmen, token aşırı oynaklığı nedeniyle hızla ün kazandı. 

Bu arada, Bitcoin ve Ethereum durgunlaştı. Bitcoin şu anda 50.264 Dolar fiyatla işlem görürken, Ethereum %0.62 düşüşle 4.000 Dolar’lık dönüm noktasını yeniden yakalamaya 100 dolar uzaklıkta bulunuyor.