Faydalı BilgilerHaberler

Jack Dorsey’in Twitter’a Entegre Etmek İstediği Lightning Network Nedir?

Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin her geçen gün daha da popüler hale geliyor. İlgi bu kadar fazla olunca BTC işlemlerinin yapıldığı blockchain ağı üzerinde yoğunluk oluşuyor.

Bazı işlemlerin doğrulanması için saatlerce beklemeniz gerekebilir. Ek olarak transferlerden alınan işlem ücretlerinin artması da büyük bir problem olarak görülüyor. Lightnin Network tüm bu sorunlara çözüm olabilecek önemli bir teknolojiye sahip.

Lightning kelime anlamı olarak ”Şimşek” şeklinde çevrilebilir. Anlık işlem yapabilme kapasitesine sahip olduğu için şimşek hızında ağ niteliği taşıyor.

Küçük miktarlarda BTC göndermek istediğinizde, işlem ücretleri göndereceğiniz miktarı bile geçebilir. Lightning Network ile transfer yapıldığında ise böyle bir durum söz konusu değildir.

Lightning Network Avantajları

Transfer işlemlerinde araya ”Miner” dediğimiz madenciler girer ve doğrulama işlemlerini gerçekleştirirler. Bu işlemler için madenciler büyük miktarda enerji sarf ederler ve işlemler uzun sürer.

Lightning Network‘da ise durum farklıdır. Burada iki kullanıcı birbirleri arasında bir kanal oluşturur ve işlemleri anlık olarak yapabilirler. Bu sayede aradaki madenciler de kalkmış oluyor.

Mağazada, kafede vb. yerlerde anlık ödeme yapmanız gerektiğinde Lightning Network ile cihazlar arası anlık işlem yapmak mümkün hale gelecek.

Lightning Network sisteminin en önemli özelliklerinden biri de işlemlerin blockchain üzerine yazılma tarzı üzerinde yaptığı değişikliktir. Lightning Network ile iki kişi kendi aralarında bir transfer yapmak istediklerinde bu kişiler arasında yalnızca onların kullanabileceği bir kanal açılır.

Bu kanal ilk açıldığı an bunun bilgisi blockchain üzerine yazılır. Ardından yapılacak işlemler blok zinciri üzerine yazılmaz. Bu nedenle transferler çok hızlı gerçekleşir.

Özetle Lightning Network blok zinciri üzerindeki yoğunluğu azaltır. Yapılan transferler anlık ve ücretsiz olduğu için ilerleyen dönemlerde adından çok daha fazla söz ettirecektir.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu