LEARN Afganistan’ın kurucusuna göre, Taliban kriptoyu asla anlamayacak

LEARN Afganistan’ın kurucusuna göre, Taliban kriptoyu asla anlamayacak

Taliban’ın Kripto Aklı Yok

Ülke Taliban yönetimi altına girerken Afganistan‘daki kadınlara ve kızlara eğitim sağlamak için çalışan bir örgütün kurucusu Pashtana Durrani, İslami köktendinci grubun özellikle kripto söz konusu olduğunda zayıf finansal okuryazarlığa sahip olduğunu söyledi.

LEARN Afganistan kurucusu Pashtana Durrani, Pod Save the World‘den siyasi yorumcu Tommy Vietor ile Çarşamba günü yaptığı röportajda, uluslararası toplumun “özellikle de ABD’nin” Afganistan’a uygulanan yaptırımları kaldırmayı ve yabancı hükümetler tarafından kontrol edilen fonları dondurmayı düşünmesi gerektiğini söyledi. Durrani’ye göre, sivil toplum kuruluşları (STK’lar) ve diğer kuruluşlar aracılığıyla Afganistan’a yapılan dış yardımı sınırlamak, kripto para birimi de dahil olmak üzere en son teknolojiyi kullanmanın aksine Taliban’a bir avantaj sağlıyor.

Durrani, “Varlıkları çöz, kripto para birimiyle gönder dediğimde, Taliban bunu asla anlamayacak” dedi. “Taliban’ın banka hesabı yok. Taliban, kırsal ve çok dağlık bölgelerde savaşan insanlar. Bankaya gitmeye, formları doldurmaya ve buna sahip olmaya vakitleri yok.” dedi.

Ağustos ayında darbeciler tarafından neredeyse anında ele geçirilmesinin ardından Afganistan bir dizi krizle karşı karşıya kaldı. Hükümetin kontrolünde silahlı dini aşırılık yanlılarına sahip olmanın getirdiği tehdide ek olarak, milyonlarca Afgan gıda güvensizliği ve ekonomik zorluklarla karşı karşıya. Uluslararası toplum, Taliban’a zarar vermeyi amaçlayan kısıtlamalar getirmeye çalışırken, pek çok bölge sakini hala bankalardan nakit çekemiyor.

“Yaptırım sadece banka hesaplarında birikimi olanlara zarar veriyor. Öğretmenleri incitiyor, öğrencileri incitiyor, son yirmi yılda gerçekten çalışmış olan tüm insanları incitiyor ve bu yaptırımlar Taliban’a asla zarar vermeyecek.”

Afgan mültecilerin yabancı ülkelere göç etmesine yardımcı olan birçok kar amacı gütmeyen kuruluş, Bitcoin (BTC) ve diğer tokenleri kullanarak kripto bağışları istedi, ancak Durrani, etkisiz yaptırımlar olarak gördüğü şeyler karşısında halkı dijital varlıkları iyilik için bir güç olarak kullanmaya çağırdı. Dijital çağda, iyi samaritanlar bazen ABD’nin İran ve Yemen gibi ülkelerde savaş, kıtlık veya diğer felaketlerden etkilenen insanlara doğrudan bağış yapmak için uyguladığı resmi yaptırımları tamamen göz ardı ettiler.

Durrani, “Afganistan, Mali Eylem Görev Gücü’nün o büyük listelerine dahil edilebilir” dedi. “Afganistan kripto para birimini meşrulaştırmayı kullanmaya başladığınız ülkelerden biri olabilir; ama ne olursa olsun günün sonunda iktidardaki insanları cezalandırmak için yanlış türden insanları incitiyorsunuz.” dedi.